Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

KRP: Kaksi suomalaista sijoittajaa menetti sijoitushuijauksessa 250 bitcoinia – vastaa nyt 4,6 miljoonaa euroa

Julkaistu 30.09.2022 09:46

MTV UUTISET – STT

Keskusrikospoliisi (KRP) on saanut valmiiksi tutkinnan, joka koskee suomalaisiin sijoittajiin kohdistunutta virtuaalivaluuttahuijausta. 

Poliisin mukaan sijoittajia erehdytettiin sijoittamaan verkossa toimiviin alustoihin, joista heille luvattiin huomattavia voittoja. Kaksi suomalaista on menettänyt yhteensä noin 250 bitcoinia, joka vastaa tällä hetkellä 4,6 miljoonaa euroa.

Poliisin mukaan sivustoilla oli tekaistuja kaavioita siitä, miten heidän sijoitustensa arvo on noussut.

– Yksi uhri on kertonut poliisille, että sivuston mukaan hän oli saamassa jopa kymmenien miljoonien voittoja. Myöhemmin asianomistajiin on otettu sivustoilta yhteyttä ja kerrottu, että heidän sijoittamansa virtuaalivaluutta ja heidän voittonsa ovat "jumissa", ja että heidän pitää siirtää lisää bitcoineja, jotta heidän varansa ja voittonsa saadaan vapautettua, sanoo tutkinnanjohtaja Hans Fagerström tiedotteessa.

Rikokset tehty ulkomailta käsin

Poliisi jäljitti esitutkinnassa virtuaalivaluuttasiirtoja. Tutkinnassa selvisi, että rahat oli siirretty rahanpesuverkostoihin niiden alkuperän häivyttämiseksi.

Poliisin mukaan epäillyt rikokset on tehty ulkomailta. Yksi ihminen on vangittu epäiltynä törkeästä petoksesta.

Poliisi neuvoo ennen sijoittamista ottamaan selvää ja etsimään käyttökokemuksia valitusta sijoitusalustasta sekä tarkistamaan mahdolliset varoitukset Finanssivalvonnan sivuilta. Etäkäyttöohjelmia ei poliisin mukaan kannata ladata laitteille tai virtuaalivaluuttalompakon tunnuksia luovuttaa muille.

Jos epäilee joutuneensa sijoituspetoksen uhriksi, poliisi neuvoo olemaan välittömästi yhteydessä pankkiin ja tekemään poliisille rikosilmoituksen.

Lisää aiheesta:

Poliisi varoittaa Binancen nimissä lähetetyistä tekstiviesteistä Kryptohuijarit vieneet uhreilta viisinumeroisia summia – "Jos kuulostaa liian hyvältä ollakseen totta, niin se myös on sitä"Poliisi tutkii laajaa petosrikoskokonaisuutta – uhreja houkuteltu kryptosijoittajiksi, rikoshyötyä yritetty saada jopa yli 600 000 euroaKansainvälisen rikollisryhmän epäillään huijanneen suomalaisilta kryptosijoittajilta miljooniaKeksityillä sijoituskohteilla viety suomalaisilta jo noin 10 miljoonaa euroa – KRP varoittaa verkkohuijareiden aktiivisuudesta: "Sijoitetut rahat katoavat sen sileän tien"Useilta suomalaisilta huijattu satojatuhansia euroja – poliisi varoittaa virtuaalivaluuttapetoksista: "Älä sijoita, jos et ymmärrä"
KRPUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

KRP
  • 23.10.14:28
    Ruotsin jengiväkivalta

    Rosvopomo "Mansikan" nimissä valitus vangitsemisesta ja pyyntö tutkia poliisin toimet: "Minulla ei ole ollut mitään mahdollisuutta puolustautua"

  • 16.10.18:43
    Europol

    Iso operaatio Itämerellä: Poliisi sai kiinni 40 rikollista

  • 14.10.16:55
    Ruotsin jengiväkivalta

    Saako Suomi rikollispomo ”Mansikan” Turkista tuomiolle, vaikka Ruotsikaan ei saa?

  • 14.10.16:01
    Ruotsin jengiväkivalta

    Pahamaineinen rikollispomo ”Mansikka” määrättiin vangittavaksi

  • 11.10.11:09
    Supo

    HS: Eläköitynyt supolainen rikastui lottovoitolla ja pyöritti tiedustelutoimintaa omaan piikkiinsä