Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) iloitsee sote-uudistuksen etenemisestä.
Useita vuosia eri hallituksissa yritetty sosiaali- ja terveyspalveluiden uudistus on historiallisen lähellä toteutumista, kun eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta kertoi tiistaina puoltavansa 21 hyvinvointialueen ja viiden yhteistyöalueen perustamista.
Eduskunta aloittaa esityksen käsittelyn keskiviikkona ja ensi viikolla eduskunnan täysistunto lopullisesti päättää valiokunnan mietinnön pohjalta, hyväksytäänkö sote-uudistus.
Lue myös: Sote-valiokunta puoltaa 21 hyvinvointialueen ja viiden yhteistyöalueen perustamista, mietintöön sisältyy kaksi vastalausetta
Jos eduskunnan täysistunto esityksen hyväksyy, tulevaisuudessa sosiaali- ja terveydenhuollon palveluista sekä pelastustoimesta vastaa 21 hyvinvointialuetta, Helsingin kaupunki ja HUS-yhtymä.
– Sote-kentän 15 vuoden epävarmuus on päättymässä, ja ammattilaiset voivat keskittyä yhä paremmin itse asiaan, eli parhaaseen mahdolliseen hoitoon ja hoivaan. Päätös luo pohjan palveluiden kehittämiselle koko maassa, Kiuru kommentoi Twitterissä.
