Liigan kriisiseura SaiPa vastasi perjantain Liiga-kierroksen yllätyksestä. Sekä kaukalossa että sen ulkopuolella vaikeuksissa viime aikoina ollut joukkue nipisti voiton Liiga-kauden komeetasta KooKoosta jatkoajalla lukemin 1–0.
SaiPa on viime aikoina tilkinnyt puolustustaan toden teolla, sillä ottelu oli jo toinen peräkkäinen, jossa lappeenrantalaiset eivät päästäneet maaliakaan. Samaan aikaan myös hyökkäyspään tehot ovat jääneet minimiin. Voitto oli joukkueelle toinen 1–0-voitto peräkkäin.
Voittomaalin iski Topi Piipponen, joka sai maalin kulmalle hienon syötön Veeti Vainiolta. Toisen nollapelin peräkkäin torjunut Niclas Westerholm pysäytti ottelussa 27 kiekkoa.
SaiPa näytti ennen kuluvan viikon otteluita jo valuvan liian kauas alemmastakin pudotuspeliviivasta, mutta keskiviikon voitto Jukureista ja perjantain voitto KooKoosta pitävät vielä lappeenrantalaistoiveita elossa. Matkaa kymmenenteen sijaan ja Ässiin on nyt seitsemän pistettä.
Sputnik-paitojen tilannetta ei kuitenkaan helpota seuran sisäinen kuohunta. Kuluvalla viikolla uutisoitiin joukkueen valmennuksen kyseenalaisista metodeista, joita joukkueen kapteenit nousivat vastustamaan.
SaiPan kannattajat vaativat perjantaina katsomossa näyttävästi päävalmentaja Tero Lehterän eroa. Katsojat levittivät ensimmäisessä erässä katsomoon lakanan, jossa luki: "Tammi on mädäntynyt – Tero ulos".
KooKoo jatkoi tappiosta huolimatta pisteputkeaan, joka on venynyt jo uskomattomaan 18 ottelun mittaan. Joukkue on jäänyt ilman pisteitä viimeksi joulukuun 11. päivänä, kun se hävisi Tapparalle Tampereella.

