Kreikkalaiset eivät juhli, vaikka maata keväästä 2010 hallinnut tukiohjelma tiukkoine vaatimuksineen päättyi tänään, kun maalle annettu kolmas ja viimeinen lainaohjelma päättyi. Kreikan talous on yhä epävakaa ja vyönkiristys jatkuu pitkään, EU:n rohkaisevista sanoista huolimatta.
– Kreikan toteuttamat laajat uudistukset ovat luoneet pohjan kestävälle toipumiselle. Tätä täytyy tukea ja ylläpitää, jotta kreikkalaiset voivat korjata ponnistelujensa ja uhraustensa tulokset, sanoo Euroopan komission talous- ja rahoituskomissaari Pierre Moscovici.
Kreikalle lähes 62 miljardia euroa lainannut Euroopan vakausmekanismi EVM oli yhtä positiivinen.
– Tukiohjelman päättämisestä saa kiittää kreikkalaisten poikkeuksellisia ponnisteluja, Kreikan nykyisen hallituksen hyvää yhteistyöhalua, ja eurooppalaisten kumppanien tukea lainoin ja velkahelpotuksin, toteaa EVM:n johtokunnan puheenjohtaja Mario Centeno.
Kreikassa ei tunnelma korkealla
Kreikassa tunnelmat eivät olleet yhtä aurinkoiset, vaikka hallitus voi nyt itse päättää maan talouspolitiikasta.
Eläkkeellä oleva hopeaseppä Paraskevi Koliambi huokaa perheen ateenalaisessa koruliikkeessä. Viime vuodet olivat erittäin kovia. Oli paljon päiviä, jolloin ovesta ei tullut yhtään asiakasta.
Talousuudistusten vaatimukset iskivät monin tavoin ihmisten ostovoimaan. Eläköitynyt, leskeksi jäänyt hopeaseppä on huolissaan liikkeessä työskentelevän poikansa Panagotisin tulevaisuudesta.
– Poikani täytyy maksaa 60 prosenttia tuloistaan veroihin, eläkkeeseen ja sosiaaliturvamaksuihin. Miten hän voi selvitä? Paraskevi Koliambi pohtii uutiskuvapalvelu APTN:n haastattelussa.
