Rovaniemeltä eilen illalla lähtenyt IC 266 -yöjuna saapui Helsinkiin lähes neljä tuntia aikataulustaan jäljessä.
Junan oli määrä lähteä Rovaniemen asemalta illalla noin iltakuudelta, mutta se pääsi matkaan reilusti myöhässä putkien jäätymisten vuoksi.
Finntrafficin mukaan junan olisi pitänyt päästä matkaan hieman ennen puolta seitsemää, mutta junassa ollut matkustaja kertoo MTV Uutisille, että juna suuntasi kohti Helsinkiä vasta noin iltakahdeksan aikaan.
Olitko matkalla IC 266 -junassa Helsinkiin? Kerro kokemuksesi matkasta MTV Uutisille WhatsAppilla numeroon 04057855040 tai sähköpostitse osoitteeseen uutiset(at)mtv.fi. |
Putkiongelmaa yritettiin korjata viimeiseen asti siinä kuitenkaan onnistumatta. Näin ollen junan vessat ja suihkut eivät ole olleet käytössä.
Lue myös: Pakkanen piinaa VR:ää tänäänkin – junia myöhässä, vuoroja peruttu
VR:n viestinnästä kerrottiin illalla MTV Uutisille, että juna pysäytetään pidemmiksi tauoiksi isoimmilla asemilla, jotta kaikki matkustajat ehtivät käydä vessassa.

