Kovalainen: Auto oli aika limiitillä

Heikki Kovalainen, kuva: MTV Oy
Heikki Kovalainen, kuva: MTV Oy
Julkaistu 10.10.2010 11:11(Päivitetty 10.10.2010 11:31)

Heikki Kovalainen ajoi Lotus-tallille kauden parhaan tuloksen Japanin GP:ssä Suzukan radalla.

Lotus-kuljettajat tulivat maaliin sijoilla 12-13. Kovalainen onnistui pysymään tallitoverinsa Jarno Trullin edellä oman varikkokäyntinsä jälkeen. Trulli oli käynyt varikolla jo ensimmäisen kierroksen jälkeen turva-auton ollessa radalla.

- Hyvä kisa kaiken kaikkiaan. Vauhti oli hyvää ja taktiikkakin onnistui. Pehmeillä renkailla auto oli vähän vaikeampi, mutta tiesin että 20 sekunnin ero Jarnoon riittäisi. Kovilla renkailla auto toimi paremmin. Varmaan oli kauden kaiken kaikkiaan paras ajo, tyytyväinen Kovalainen tuumi.

Kisan lopussa Trullin vauhtia hidasti hydrauliikkaongelma, eikä Kovalaisenkaan auto olisi välttämättä kestänyt kovin montaa ylimääräistä kierrosta.

- Auto oli aika limiitillä. Insinöörit sanoivat mekaanikoille jäähdyttelykierroksella, että menkää tuohon parc ferméhen, jos se syttyy taas tuleen. Kun pysähdyin puntarille, en ehtinyt painaa moottorin sammutusnappia, kun moottori sammui itsestään. Ei olisi kisa varmaan kovin pitkälle jatkunut, niin limiitillä oltiin tekniikan puolesta. Talli kuitenkin sanoi radiossa, että vedä täysillä niin kauan kuin auto kestää, Kovalainen kertoi.

Kovalaisen sijoitus vankisti Lotus-tallin kymmenettä sijaa valmistajien MM-sarjassa. Tulokastallit Lotus, Hispania ja Virgin ovat ilman MM-pisteitä, joten keskinäinen järjestys ratkeaa parhaan yksittäisen sijoituksen mukaan.

- Tällainen 12:s sija on vaikea saavuttaa monessa paikassa. Emme osanneet odottaa, että täällä tulisi näin paljon keskeytyksiä. Tänään tuli startissa kolareita sun muuta, ja silloin on oltava siellä noukkimassa jäännössijoja. Tänään se meni nappiin, Kovalainen summasi.

Tuoreimmat aiheesta

Japani 2010