Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kotona työskentelyn haasteet ja mahdollisuudet

.
.Copyright MTV Oy 2003
Julkaistu 07.02.2003 15:03

Kotona tehtävä etätyö lisääntyy monella tavalla. Taideteollisen korkeakoulun tutkimushankkeessa selvitetään, mitkä ovat etätyötä tekevien toiveet ja kuinka aivan tavallinen koti joustaa etätyön tarpeisiin.

Mukana hankkeessa ovat suuri, valtakunnallinen asuntorakennuttaja sekä kotona työskentelyyn sopivien kalusteiden toimittaja yhteistyössä muotoilutoimiston kanssa. Tutkimuksen tarkoituksena on tuottaa tietoa sekä tutkijoille, suunnittelijoille että valmistajille sellaisessa muodossa, että se voidaan mahdollisimman nopeasti muuntaa valmiiksi tuotteiksi ja ratkaisuiksi.

Tutkimuksessa on mukana kuusi ruokakuntaa, jotka ovat hiljattain muuttaneet Espoon Leppävaaraan valmistuneisiin vuokra- ja omistusasuntoihin. Yksi näistä ovat Janna Sirén-Valtonen ja Janne Valtonen
- Janna opiskelee röntgenhoitajaksi, Janne työskentelee tutkijana teknillisessä korkeakoulussa, mihin liittyvät myös jatko-opinnot. Kotona joudutaan siis työskentelemään paljon.

"Yritimme ennen kaikkea hyödyntää käytössä olevan tilan paremmin," Valtoset kuvaavat lähtötilannetta. "Meillä on esimerkiksi paljon hankalasti sijoitettavia mappeja; aikaisemmin oli erilliset kirjoitus- ja tietokonepöytä ja nämä halusimme yhdistää."

Taidetollisen korkeakoulun tutkija Katja Virtanen aloitti tilanteen kartoituksen samoin kuin muissakin talouksissa:

"Ensimmäiseksi tutkitaan tämän hetken tilanne ja käyttäjien tarpeet. Jokaiselle käyttäjälle suunnitellaan työpiste kalustetoimittajan kanssa ja kootaan se hänen kanssaan kotona. Kaikki esiintuleva dokumentoidaan, ja tämä kokoamisvaihe on yksi ensimmäisistä - kaikki kirjataan muistiin työvaihe työvaiheelta."

.

Kun työpisteet on koottu, käyttäjän alkavat pitää päiväkirjaa kokemuksistaan. Tarvittaessa otetaan valokuvia. Jonkin ajan kuluttua pidetään sitten välitapaaminen, jonka yhteydessä arvioidaan tuloksia ja tehdään niiden perusteella erilaisia muutoksia.

"Apu oli todella tuntuvaa," Janna sanoo. "Tosin kalusteiden kokoaminen oli helppoa." Janne on tyytyväinen tulokseen, vaikka parannettavaakin jäi: "Tietokoneen keskusyksikkö oli pakko nostaa pöydälle, jossa se vie tilaa. Mutta muualla ei oikein ollut paikkaa, sillä esimerkiksi pöytälevyn alla kulkevat kaapelikourut estävät yksikön sijoittamisen sinne."

Tutkimus valmistuu kevään kuluessa. Tulosten siirtämisessä käytäntöön menee tietysti aikansa, mutta onneksi jo nyt on tarjolla useita erilaisia vaihtoehtoja kotona työskentelyn tarpeisiin.

Lisää aiheesta:

Helsinkiläispäiväkodissa lapset nukkuvat ulkona säällä kuin säällä: "Elävät oikeastaan puolet vuodesta pihalla"Mitä uutta Suomi syö ja viljelee vuonna 2050? Tutkija vastaaTiesitkö? Korppujauhoille löytyy yllättävä korvaaja – Minna Kuukan neronleimaus!Yksi ratsia poiki 92 liikennevirhemaksua Kehä II:lla – tähän mokaan autoilijat sortuivat"Punalappuhyökkäys" Salossa: S-marketissa meni kuppi nurin, kun asiakkaat keksivät porsaanreiänLaaja raportti paljastaa kuolonkolareiden syyt – "Nopeusrajoituksen noudattaminen ei takaa turvallisuutta"
Lifestyle
.Copyright MTV Oy 2003

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen19:07
    Varhaiskasvatus

    Helsinkiläispäiväkodissa lapset nukkuvat ulkona säällä kuin säällä: "Elävät oikeastaan puolet vuodesta pihalla"

  • Eilen18:49
    Ruoka

    Mitä uutta Suomi syö ja viljelee vuonna 2050? Tutkija vastaa

  • Eilen16:59
    Ruoka

    Tiesitkö? Korppujauhoille löytyy yllättävä korvaaja – Minna Kuukan neronleimaus!

  • Eilen13:31
    Liikennevalvonta

    Yksi ratsia poiki 92 liikennevirhemaksua Kehä II:lla – tähän mokaan autoilijat sortuivat

  • Eilen09:50
    Ruokakauppa

    "Punalappuhyökkäys" Salossa: S-marketissa meni kuppi nurin, kun asiakkaat keksivät porsaanreiän