Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kotoisa-sisustussuunnittelija paljastaa kuinka korona-aika näkyy kotoilussa

Julkaistu 09.03.2022 18:30

MTV VIIHDE

Kotoisa palaa viidennen tuotantokauden jaksoin. Mukana nähdään jo edelliseltä kaudelta tuttu sisustussuunnittelija Niina Ahonen.

Niina Ahonen on innoissaan tulevista Kotoisa-sarjan viidennen kauden jaksoista ja kertoo että tällä kertaa ohjelmassa nähdään todella mielenkiintoisia kohteita. Suunnittelija myöntää, että kulunut korona-aika näkyy ihmisten kotoilussa, mutta myös etätyöpisteiden huomioimisessa.

– Kohteissa näkyy sellainen kotona viihtymisen teema, mutta samalla ajatellaan, että ehkä hybridimalli on tullut jäädäkseen. Etätyöpisteen pitää olla sellainen, että siellä viihtyy ja pystyy toimimaan eikä se enää olekaan niin väliaikainen ratkaisu. Ergonomia pitää ottaa huomioon ja tietenkään ei ole kiva, että työpiste on koko ajan siinä keittiön nurkassa, Ahonen nauraa.

Ahonen toteaa, että sisustustrendit tulevat ja menevät, mutta kertoo, että kestävät trendit ovat melko samoja pitkällä aikavälillä esimerkiksi luonnonmukaiset värit, sekä luonnonmateriaalien käyttäminen.

– Itse nostaisin esiin sanan biofilia, joka tarkoittaa luonnon yhdistämistä ihmisen arkeen ja se näkyy erityisesti vihersisustamisessa. Halutaan tuoda luonto lähemmäs ihmistä ja se on selkeästi nouseva trendi.

Lue myös: Tällainen keittiö hirsitaloon loihdittiin – katso kuvat Kotoisa-muutoksesta!

Yleisesti Ahonen näkee, että suomalaiset ovat melko avointa sisustuskansaa ja käyttävät nykyisin rohkeammin sisustussuunnittelijan apua. Hän korostaa myös, että erilaiset sisustusohjelmat ovat pienentäneet kynnystä kokeilla erilaisia ratkaisuja. Yhtään esinettä tai tavaraa Ahonen ei osaa nimetä, joka olisi hänen mielestään pahin sisustusvirhe.

– Teen paljon projekteja laidasta laitaan ja pointti on se, että haetaan asioita mitkä kullekin asiakkaalle ovat tärkeitä. Tavarat ja esineet, joita asiakas rakastaa pitää ottaa huomioon suunnitelmassa. Se tässä työssä onkin hauskaa, että koteja on yhtä paljon kuin ihmisiä ja makuja on onneksi monenlaisia.

Ahosen mielestä ohjelman suosio johtuu muutoksista.

– Ihmiset haluavat samaistua ja poimia ideoita, mutta toivon myös, että meidän työryhmämme on kiinnostava, Ahonen nauraa.

Kotoisa alkaa 9. maaliskuuta MTV3-kanavalla ja mtv-palvelussa

Lisää aiheesta:

Pekka Pakkanen hyppää 10 vuoden tauon jälkeen Suomen kaunein koti -tuomaristoon – tämä vuosien saatossa muuttunut asia tuli yllätyksenäUusi Suomen kaunein koti -tuomari Joanna Amemori työskenteli aiemmin täysin eri alalla – nämä asiat ihmisten kodeissa kiinnittävät hänen huomionsaSuomen kaunein koti -tuomarit kertovat, mihin sisustusmokaan suomalaisilla on tapana haksahtaa: "Sitä ei kannattaisi tehdä"Hanna Sumari kaipaa miesten kädenjälkeä sisustukseen: "Miesten pitäisi tukistaa itseään ja miettiä mitä he oikeasti haluavat"Suunnittelija kohtasi elämänsä suurimman sisustushaasteen Kotoisa-ohjelmassa: "Se oli myös koulu itselleni"Enemmän merkitystä kuin luulet – sisustus voi vaikuttaa jopa treffien onnistumiseen
KotoisaTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Kotoisa
  • 18.5.13:33
    TV-ohjelmat

    Kotoisan Seija Strand joutuu esittämään poikkeuksellisen kysymyksen: "Uskallatko lähteä tähän?"

  • 15.5.21:38
    Tuotetiedot

    Citymummon muutostoiveet – katso Kotoisan 11. jakson tuotetiedot

  • 4.6.14:14
    Tuotetiedot

    Kukkakuningattaren väritoiveet – katso Kotoisan 12. jakson tuotetiedot

  • 8.5.21:00
    Tuotetiedot

    Kaikki irti pikkupihasta – katso Kotoisan kymmenennen jakson tuotetiedot

  • 2.5.14:46
    Tuotetiedot

    Kapea keittiö kuntoon – katso Kotoisan yhdeksännen jakson tuotetiedot