Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kotimaiset matkailijat täyttivät ulkomaisten turistien jättämän aukon Lapissa: "Tunturi on lähes täynnä" – ilo voi kuitenkin jäädä lyhyeen

Ylläksen hiihtokeskuksen hissejä joulukuussa. All Over Press / Timo Korhonen
Julkaistu 28.12.2020 15:38
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Vaikka ulkomaiset turistit loistivat tänä jouluna poissaolollaan Lapin hiihtokeskuksissa, on suomalaisia matkailijoita sen sijaan riittänyt. 

Visit Ylläksen toimitusjohtaja Janne-Juhani Haarman mukaan lunta ja asiakkaita on riittänyt.

– Mahtava tunnelma on täällä. Tunturi on lähes täynnä kotimaisia asiakkaita ja siinä mielessä todella positiivista, Haarma kertoo.

Ylläksellä kotimaiset matkailijat ovat lähes kokonaan täyttäneet lähes kokonaan ulkomaisten turistien jättämän aukon, ainakin joulun aikana.

Sesonki kuitenkin kestää pidempään kuin pelkän joulun. Aukkoja siis tulee jäämään jouluriemusta riippumatta.

– Varmaan ainakin tammikuun toiselta viikolta aina sinne hiihtolomiin asti tulee olemaan haastava tilanne.

Miten suomalaisten ja ulkomaisten matkailijoiden loma-aktiviteetit Lapissa eroavat toisistaan? Katso Haarman haastattelu Lapin matkailun tilanteesta  kokonaisuudessaan artikkelin alussa olevalta videolta.

Lisää aiheesta:

MTV Rovaniemellä: Näin matkailu voi nyt koronan kurittamassa Lapissa – "Kyse on sadoista miljoonista euroista"Lapissa hurjat hiihtolomaviikot: "Nyt mennään jo ennätysvuoden luvuissa"Hiihtokeskukset vetivät väkeä vuodenvaihteessa, vaikka koronarajoitukset kiristyivät viime tingassaYli puolet Lapin matkailuyrittäjistä kokee, ettei selviä seuraavaan talvikauteen – suomalaiset hiihtolomailijat eivät riitä paikkaamaan turistien puutettaUusivuosi vilkastuttaa Suomen turistiliikennettä, mutta kaunis maamme kiehtoo matkailijoita myös vuodenvaihteen jälkeen: "Suomi on trendikohde"Lapissa odotetaan matkailun supertalvea – turisteihin satsattu 150 miljoonaa euroa
MatkailuLappiMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Matkailu
  • Eilen08:58
    Suomi

    Suomalaisten kesämatkailu romahti

  • 14.9.14:51
    Finnair

    Finnairin lento palasi Helsinkiin kahdesti teknisen vian vuoksi – kuuden tunnin viivästys

  • 12.9.06:29
    Autot

    Matkailuautojen yli kuusinkertainen verokorotus tyrmistyttää

  • 11.9.17:31
    Latvia

    Latvia sulkee ilmatilan itärajallaan

  • 10.9.17:50
    Ukrainan sota

    Suomalaismatkustajat eivät Puolan tilannetta hätkähtäneet, mutta tulevaisuus jännittää: "Riippuu, mitä Venäjä päättää tehdä"