Koronaviruksen leviämistä ei voi enää pysäyttää Suomessakaan – sairaus testataan vain kaikkein vakavimmin sairailta ja riskiryhmiin kuuluvilta
Suomessa koronavirustilanne on parempi kuin monessa muussa Euroopan maassa. Koronaviruksen leviämistä ei voida kuitenkaan Suomessa enää pysäyttää, mutta nykyisillä toimilla sitä pyritään hidastamaan.
Sosiaali- ja terveysministeriön ylijohtaja Päivi Sillanaukee kertoi tänään MTV Uutiset Livessä, että kaikkia koronavirukselle altistuneita tai sairastuneita ei enää testata. Testit tehdään vain niiden henkilöiden kohdalla, jotka ovat sairastuneet vakavimmin tai kuuluvat riskiryhmään.
– Yritämme huolehtia siitä, etteivät kaikki sairastuisi yhtä aikaa. Ajatus siitä, että kaikki jotka sairastuvat koronaan, joutuvat karanteeniin, ei pidä paikkaansa, Sillanaukee kertoo.
Koronaviruksesta huolehtiville on saatavilla tietoa monesta eri lähteestä. Sillanaukee mainitsee muun muassa neuvontapalvelut, THL:n ohjeistuksen sekä terveydenhuollonalan ammattilaiset.
– Täytyy sanoa, että pesen käsiäni huolellisemmin. Nyt on myös hyvä aika myös tunnollisille työntekijöille harjoitella sitä, että edes puolikuntoisena ei mentäisi töihin, Sillanaukee kertoo omasta koronavirusvarautumisestaan.
Uusimmat
-
22:26
Yhdysvallat syytti Venäjää maiden välisen ydinasevalvontasopimuksen noudattamatta jättämisestä
-
22:24
Waltteri Merelä ja Derek Barach kahden naulauksen kerhossa – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:04
Ville Peltonen ärähti HIFK:n hölmöilystä – SM-liigan yllättäjäjoukkue on herännyt taas lentoon
-
22:01
Ensimmäinen sketsihahmopudotus kirpaisi Mikko Töyssyä ja Linda Wiklundia: "Tuntuu kollektiivisesti pahalta"
-
21:56
Ruotsin pääministeri: Yksittäisellä mielenosoituksella suuri vaikutus Ruotsin julkisuuskuvaan
-
21:52
Teknologiateollisuuden ja kemianteollisuuden lakot alkavat keskiviikkona
-
21:38
Manchester Unitedille tipahti karmivia uutisia – teki heti uuden hankinnan
-
21:17
Leijonien MM-kultavahdille monoa – NHL-sopimus romukoppaan
-
21:00
Somepersoona Aino Rossi ja Samuel-puoliso: Avioero!
-
20:55
Tappara Waltteri Merelän johdolla voittokantaan, HIFK:n pitkä pisteputki venyi – näin SM-liigassa pelattiin tiistaina
-
20:48
Jälleen yksi automerkki aikoo täysin sähköiseksi – pyrkii kokonaan hiilineutraaliksi vuoteen 2038 mennessä
-
20:27
Kuinka valita oikeanlaiset silmälasit? Tyyliasiantuntija antaa kolme vinkkiä kehysten valintaan: "Yksi lempiväreistäni, sopii todella monelle"
-
20:20
Tällainen liikunta suojaa aivoja parhaiten amerikkalaistutkimuksen mukaan
-
20:01
MTV:n toimittaja Ukrainassa: Venäjä on Bahmutissa lähellä suurinta voittoaan sitten viime kesän
-
19:58
"Meillä on paremmat pelaajat kuin Suomella" – Tre Kronorin pääkäskijältä räväkkä lausunto kevään MM-kisoista
-
19:29
Tapparalta sopimusuutisia – taiturimainen hyökkääjä allekirjoitti kahden vuoden jatkon
-
19:15
Hannele Laurin sometili joutui hakkerin kynsiin: "Minä en kiristämiseen suostu"
-
19:06
HIFK-sensaatiotähti hölmistyi – SM-liigassa kontannut Pelicans näyttää heräämisen merkkejä
-
19:02
Yllätyskäänne oikeudessa: Murhan yrityksistä syytetty mies halusi vaihtaa avustajaa – moottoripyöräkerholla tapahtuneen ammuskelun käräjät lykkääntyvät
-
19:01
Whitney, 28, oli Zoom-palaverissa, kun ruudulle lävähti miesten välinen keskustelu – pyysi saada työskennellä naisten kanssa jatkossa: "Todella lannistavaa"
-
Lataa lisää