Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koronan runtelemia sairaaloita auttava ryhmä lopetti toimintansa Valko-Venäjällä – syynä hallinnon vainoaminen

EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH
Julkaistu 21.10.2020 13:03

MTV UUTISET - STT

Valko-Venäjällä koronapandemian runtelemiin sairaaloihin apua toimittanut vapaaehtoisjärjestö ByCovid19 on joutunut lopettamaan toimintansa sen jälkeen, kun viranomaiset alkoivat vainota järjestöä.

Ryhmän Facebookissa julkaiseman kannanoton mukaan sen vapaaehtoisia on pidätetty ja kidutettu ja viranomaiset ovat estäneet varainkeruuta.

– Toivomme, että hallitus tarkastelisi prioriteettejaan. Jos sillä on varaa vesitykkeihin, silloin pitäisi olla varaa myös hengityskoneisiin -- jos on varaa maksaa sadoille mellakkapoliiseille, pitäisi olla varaa maksaa töistä ja ylitöistä tarpeeksi monille terveydenhuollon työntekijöille, ryhmä kirjoitti.

Ryhmä auttoi koronasta kärsiviä sairaaloita

Vapaaehtoisryhmä ByCovid19 perustettiin maaliskuussa tukemaan koronapandemian vuoksi äärirajoilla olevia sairaaloita.

Ryhmä toimitti kevään aikana muun muassa suojapukuja ja kasvomaskeja pienempien kaupunkien sairaaloihin pääkaupunki Minskistä. Vapaaehtoiset ottivat tehtäväkseen sen, minkä Valko-Venäjän hallinto jätti tekemättä.

Itsevaltainen presidentti Aljaksandr Lukashenka on suhtautunut koronavirukseen pandemian alusta lähtien vähättelevästi. Hän on muun muassa ehdottanut viruksen hoitoon niin peltotöitä kuin viinaakin.

Presidentin asenne oli yksi syy, mikä ajoi kansalaiset protestoimaan presidenttiä vastaan.

Lue lisää: Valko-Venäjä sulki itsenäisen mediasivuston uutistoiminnan kolmeksi kuukaudeksi

Huolimatta hallinnon vähättelevästä asenteesta ByCovid19-ryhmä teki vielä keväällä yhteistyötä viranomaisten kanssa. Se muun muassa hankki lahjoituksia ulkomailta Valko-Venäjän suurlähetystöjen kautta.

Vapaaehtoiset kuitenkin myös kritisoivat hallinnon koronapolitiikkaa jo tuolloin ja syyttivät byrokratian hidastavan avun toimittamista.

–  Tilastot sairaaloista ovat masentavia ja eroavat siitä, mitä virallisesti on kerrottu: lukemat ovat paljon suurempia, sanoi toukokuussa vapaaehtoisryhmän Andrei Tkatshov uutistoimisto AFP:lle.

–  Jotkut sairaaloiden työntekijöistä ovat olleet kyynelissä, koska olemme onnistuneet toimittamaan heille apua nopeasti.Nyt Tkatshov on joutunut pakenemaan maasta.

ByCovid19-ryhmän mukaan Tkatshov ja ryhmän toinen perustaja joutuivat kidutetuiksi osallistuttuaan rauhanomaiseen mielenosoitukseen.

"Olemme erittäin huolissamme terveydenhoidon työntekijöistä"

Koronavirustilanne ei ole maassa muuttunut kuitenkaan helpommaksi, vaikka se onkin jäänyt uutisotsikoissa laajojen presidenttiä vastustavien protestien varjoon.

Noin 9,5 miljoonan asukkaan maassa koronatartuntojen kokonaismäärä on noin 90  000, ilmenee Worldometerin ja Johns Hopkinsin tilastoista.

Päivittäin uusia tartuntoja on viime aikoina ilmoitettu 600:n molemmin puolin. Kuolleita on kirjattu epidemian aikana yli 900.

Luvut voivat tosin olla suuremmatkin, koska hallintoa on syytetty niiden vääristelystä.Vapaaehtoisten mukaan maan terveydenhuollon työntekijät ovat erittäin ahtaalla koronakriisin vuoksi.

– Olemme erittäin huolissamme terveydenhoidon työntekijöistä, joilta on tullut yhä enemmän avunpyyntöjä ja valituksia suojatarvikkeiden puutteesta, ByCovid19 kirjoitti Facebookissa. 

Lue lisää: Valko-Venäjä kertoo pidättäneensä eilen yli 600 mielenosoittajaa

Lisää aiheesta:

Sota perui koronan, Ukrainassa vitsailtiin – sitten tauti iski: "Makasin pommisuojassa päiväkausia, enkä haistanut vieressäni lemuavaa roskakoria"Venäjällä raportoidaan ennätysmäärä koronakuolemia päivä toisensa jälkeen – epäluulo venäläisrokotetta kohtaan on yksi syy synkkään tilanteeseenBrasilian presidentti kannusti lääkkeen käyttöön, vaikka tiesi sen hyödyttömäksi koronaa vastaan – potkut saanut ministeri: "Varoitin jatkuvasti seurauksista"Valko-Venäjällä pidätetyt aktivistit: Täyteen ahdetuissa vankiloissa levitetään tahallaan koronaa – "Tautia ei hoidettu, kunnes menetin tajuntani"Suomen kokoinen maa Väli-Amerikassa ei ole ryhtynyt minkäänlaisiin varotoimiin koronaviruksen takia: Mysteeriä syventää maan presidentin täydellinen katoaminenVenäjällä ensimmäinen raportoitu kuolemantapaus koronaviruksen vuoksi – tai sitten ei
Valko-VenäjäUlkomaatKoronavirus

Tuoreimmat aiheesta

Valko-Venäjä
  • 14.9.20:22
    Venäjä

    Tällaisella hypersoonisella ohjuksella Venäjä nyt pelottelee länttä – Pekka Toverilta suorat sanat "Tsirkonista"

  • 14.9.19:51
    Ukrainan sota

    MTV Uutiset Kiovassa: Venäjän uskotaan harjoittelevan sotaharjoituksissaan hyökkäystä

  • 13.9.10:35
    Venäjä

    Zapad-sotaharjoitus jatkuu Valko-Venäjällä: Näin Nato suhtautuu

  • 12.9.10:10
    Venäjä

    Lähellä Naton rajoja alkaa tänään Venäjän sotaharjoitus, jolla Kreml haluaa antaa lännelle ja Ukrainalle vakavan viestin

  • 12.9.06:03
    Venäjä

    Venäjä ja Valko-Venäjä aloittavat Zapad-sotaharjoitukset kiristyneessä tilanteessa