Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Korjausrakentamiseen haetaan yhteistä eurooppalaista mallia

Julkaistu 05.04.2000 13:48

Euroopan unioni käynnisti maaliskuun alussa nelivuotisen SUREURO-hankkeen, jossa kehitetään kestävän korjausrakentamisen menetelmä 80 000 asuinalueelle Euroopassa 56 miljoonan asunnon rakennuskannassa. Kestävän kehityksen mukaisesti korjataan normaalikustannuksin ja aikatauluin, mutta samalla pyritään säästämään energiaa ja parantamaan ympäristöä.

SUREUROn käynnisti ruotsalainen Kalmarhem Oy, joka on myös hankkeen koordinoija yhdessä ruotsalaisen Blomstrand Consultingin kanssa. Lisäksi mukana ovat asuntoyhteisöineen Suomi, Englanti, Hollanti, Ranska, Saksa ja Tanska. Hankkeeseen osallistuu myös yhdeksän eurooppalaista tutkimuslaitosta ja rakennusyritystä sekä viisi konsulttiyritystä.

Hankkeen kokonaiskustannukset neljän vuoden aikana ovat 10 miljoonaa euroa. Näin projekti on lähivuosien suurimpia EU:n komission tukemia hankkeita.

Suomen SUREURO-hanketta vetää Kiinteistöliitto. Lisäksi mukana ovat tutkimuslaitoksista Motiva, Renova ja VTT Rakennustekniikka. Eurooppalaisena yhteistyönä kehitettäviä asuinkerrostalojen korjausmenettelyjä testataan Suomessa kolmessa asuntoyhteisössä. VVO Vuokra-asunnot Oy kehittää mm. asukkaiden osallistumista asuntojensa korjaamiseen ja asuinympäristönsä parantamiseen. ATT puolestaan pilotoi Jakomäen kiinteistöt Oy:n vuokrataloissa.

Tavoitteena on selvittää, miten kestävä kehitys otetaan huomioon koko korjaushankkeessa suunnittelusta alkaen. Kohteena on Helsingin kaupungin 1960-1970 -luvuilla rakennettu vuokra-asuntokanta, josta seuraavan viiden vuoden aikana tulee peruskorjausikään noin tuhat asuntoa vuosittain

Tampereen vuokratalosäätiö pilotoi kestävän korjaamisen periaatteita ensin yksittäisessä kohteessa ja soveltaa sitten saatuja tuloksia laajemmin Annalan alueella Kaukajärvellä.

Lifestyle

Lisää aiheesta:

Poliisi pysäytti "igluauton" – kuskilta käsittämätön kommenttiTämä on Alkon kirkkaasti myydyin juomaAmmattilainen kertoo, miten talvikeleillä kannattaa ajaa – tämä seikka on merkki autoilijan virheestä!Älä lohduta parkuvaa vauvaa: Tuleeko lapsista "kuuliaisia" 1930-luvun kasvatusohjeilla?Helsingissä jonotettiin yllätyspaketteja – tästä on kyseMikä on turkkilaisen ja kreikkalaisen jogurtin ero?

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 10:27
    Liikenneturvallisuus

    Poliisi pysäytti "igluauton" – kuskilta käsittämätön kommentti

  • 07:30
    Juomat

    Tämä on Alkon kirkkaasti myydyin juoma

  • 06:29
    Liikenneturvallisuus

    Ammattilainen kertoo, miten talvikeleillä kannattaa ajaa – tämä seikka on merkki autoilijan virheestä!

  • Eilen20:01
    Historia

    Älä lohduta parkuvaa vauvaa: Tuleeko lapsista "kuuliaisia" 1930-luvun kasvatusohjeilla?

  • Eilen18:59
    Kuluttaminen

    Helsingissä jonotettiin yllätyspaketteja – tästä on kyse