Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Konservatiivien kannatus romahti Britanniassa mittaushistorian alimmalle tasolle

4:52Britannian pääministeri erosi – Mikä Trussin talousohjelmassa meni pieleen?Konservatiivipuolueen johtaja, Britannian pääministeri Liz Truss ilmoitti eilen eroavansa – mikä Trussin talousohjelmassa meni pieleen?
Julkaistu 21.10.2022 11:09

MTV UUTISET – STT

Britannian konservatiivipuolueen suosio on alempana kuin kertaakaan mittaushistoriassa, kertoo tuore kannatuskysely.

People Pollingin gallupin mukaan vain 14 prosenttia briteistä äänestäisi konservatiiveja, jos vaalit järjestettäisiin nyt. Opposition työväenpuolueella on murskaava etumatka, sillä puoluetta äänestäisi 53 prosenttia vastaajista.

Konservatiivit säilytti täpärästi kakkossijan, sillä liberaalidemokraatit keräsi 11 prosentin kannatuksen.

Edellisen kerran konservatiivit kävi lähellä näin alhaisia lukemia keväällä 2019 brexit-neuvottelujen suurimman kaaoksen aikaan. Joulukuun 2019 parlamenttivaaleissa konservatiivit keräsi 43 prosenttia ja työväenpuolue 32 prosenttia äänistä.

Suosiota menetetty kaikissa keskeisissä kannattajaryhmissä

Konservatiivien suosio on romahtanut tänä vuonna inflaation, taloustilanteen ja puolueen sisäisen kaaoksen takia.

Boris Johnsonin tilalle pääministeriksi syyskuun alussa tullut Liz Truss ilmoitti erostaan torstaina, joten Britannia saanee pian kolmannen pääministerinsä kahden kuukauden sisään. Erityisen voimakkaasti konservatiivien kannatus on sukeltanut Trussin noustua valtaan.

Konservatiivit ovat kyselyn mukaan menettäneet suosiotaan kaikissa keskeisissä kannattajaryhmissään. Niin eläkeläisten, hyväpalkkaisten työläisten kuin brexitin puolesta äänestäneidenkin keskuudessa työväenpuolue on nyt selvästi suosituin.

Britannian seuraavat parlamenttivaalit pitää lain mukaan järjestää viimeistään tammikuussa 2025. Oppositiosta on vaadittu voimakkaasti uusien vaalien järjestämistä jo nyt. Jos vaalit pidettäisiin nyt, työväenpuolue nousisi takuuvarmasti valtaan, mikä selittää konservatiivien haluttomuutta uusiin vaaleihin.

Konservatiivipuolue on ollut vallassa vuodesta 2010.

Lue myös: Pääministerinä vain 45 päivää – Liz Truss saa minipestistään huolimatta yli 130 000 euron vuotuisen korvauksen loppuelämänsä ajan

Lisää aiheesta:

Britannian vaalit: Työväenpuolue varmisti ehdottoman enemmistön ja on matkalla murskavoittoonBritannian konservatiivit rämpivät pohjamudissa – Liz Trussin ensimmäiset kolme viikkoa pääministerinä ovat olleet tuskien taivalBoris Johnsonille lisää vastoinkäymisiä – hävisi kahdet täytevaalitGallup: Jos Britanniassa järjestettäisiin nyt vaalit, niin pääministeri Johnson menettäisi paikkansaTuore kysely: Pääministeri Boris Johnsonin konservatiiveille povataan suurta vaalivoittoa – äänestykseen vain kaksi viikkoaPoliitikot paniikin partaalla – EU-vastainen brexit-puolue saamassa enemmän ääniä eurovaaleissa kuin Britannian perinteiset pääpuolueet yhteensä
Iso-BritanniaLiz TrussUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Iso-Britannia
  • Eilen17:25
    Poliisi

    32-vuotiasta miestä syytetään kymmenestä murhan yrityksestä Britannian junapuukotuksessa

  • Eilen16:54
    Ulkomaat

    Taksikuski kuvasi järkyttävän näyn: Huntingdonin epäilty puukottaja jäi kiinni – "tappakaa minut"

  • 2.11.20:36
    Väkivalta

    Kuningas Charles kauhistui Britannian puukkohyökkäyksestä – kaksi uhria yhä hengenvaarassa

  • 2.11.16:33
    Andrew Mountbatten Windsor

    Falklandissa sotinut ex-prinssi Andrew menettää myös sotilasarvonsa

  • 2.11.06:50
    Junat

    Ainakin 10 ihmistä loukkaantunut junapuukotuksessa Britanniassa