Naapurimaiden tiedotusvälineissä on riehaannuttu Jari Isometsän ja Virpi Sarasvuon läsnäolosta Lahden MM-kisoissa. Uutisoinnin sävy on lievästi sanottuna jeesusteleva.
Jari Isometsä ja Virpi Sarasvuo kärähtivät dopingista Lahden MM-kisoissa vuonna 2001 ja kumpikin on nyt 16 vuotta myöhemmin mukana kisoissa mediatehtävissä. Isometsä Ilta-Sanomien ja Sarasvuo Ylen asiantuntijana. Tämä tuntuu olevan ylitsepääsemätön tilanne ruotsalaisille ja norjalaisille toimittajille.
Yksi kisojen puheenaiheista molempien maiden medioissa on ollut sen päivittely, kuinka pöyristyttävää Isometsän ja Sarasvuon läsnäolo Lahdessa on.
Ruotsalaislehti Expressen ja Aftonbladet sekä norjalaiset Dagbladet ja Aftenposten ovat raadelleet suomalaiskaksikkoa sivuillaan. Kas näin:
- He kutsuivat paikalle ne, jotka tuhosivat kaiken. Tämä on absoluuttinen skandaali. Törkeää.
- Kahden dopingista kärähtäneen henkilön palkkaaminen näin tärkeisiin asemiin osoittaa huonoa arvostelukykyä. En voi uskoa, että norjalaiset mediatalot tekisivät saman.
- Eivätkö suomalaiset tunne häpeää?
- Heidän pitäisi seurata kisoja sohvalta poppareita syöden. Kutsu Lahteen ei ole mitään muuta kuin häpeämätöntä.
Parhaalta näemmä tuntuu iskeä puukko vanhaan haavaan. Naapurimaiden mediaitku ei ole mitään muuta kuin alhaista nälvimistä ja pöyhkeää hurskastelua.
Ansaittu rangaistus kärsitty
Sarasvuo ja Isometsä huijasivat suomalaista urheilukansaa häikäilemättömällä ja rumalla tavalla edellisissä Lahden kotikisoissa. Siitä on 16 vuotta. Ansaitusti saatu rangaistus on kärsitty ajat sitten.
Norjalais- ja ruotsalaistoimittajien pöyristely ja kirjoitukset siitä, että Isometsä ja Sarasvuo eivät olisi oikeutettuja toimimaan asiantuntijoina kisoissa, ovat vain tapa osoittaa omaa ylemmyydentuntoa.
Norja möyrii Therese Johaugin ja Martin Sundbyn dopingkäryjen myötä omissa kuravesissään. Se ei kuitenkaan näytä estävän naapurin syntisten iskemistä vielä kerran.
On naurettava ajatus, että dopingista kärähtäneen urheilijan pitäisi kulkea loppuelämänsä pyydellen anteeksi ja kieltäytyä käyttämästä omaa erikoisosaamistaan työelämässä. Isometsän ja Sarasvuon toimiminen MM-Lahdessa median asiantuntijatehtävissä ei ole millään tavalla kontroversaalia.
Isometsää ja Sarasvuota eniten roimineen ruotsalaistoimittaja Louis Holmbergin mukaan häpeä olisi estänyt ruotsalaisia pyytämästä kärynneitä urheilijoita asiantuntijoiksi.
Häpeällisempää on heitellä kiviä 16 vuotta vanhoista asioista.
Video: Radio Voima / Mediatalo ESA