Sähköpotkulaudat ovat vakiinnuttamassa asemaansa suurimpien kaupunkien katukuvassa. Kun vauhti on kova, myöskään vakavilta vammoilta ei aina säästytä.
Töölön sairaalan tapaturma-asemalla Helsingissä sähköpotkulautojen aiheuttamista vammoista on pidetty perinteistä tukkimiehen kirjanpitoa toukokuun lopusta asti. Vakavampia vammoja saaneita potilaita on vajaan kuukauden aikana kertynyt kymmeniä.
Vastaava ylilääkäri Mika Paavola HUS:n tukielinkirurgian osastolta kertoo hoidontarpeen keskittyvän viikonloppuaikaan. Viikkotasolla potilaita on viitisen kappaletta.
– Meille tänne (Töölöön) tulee vain jäävuoren huippu. Lievemmin loukkaantuneita hoidetaan terveysasemilla ja päivystyspisteissä, Paavola kertoo.
Lue myös: Sähköpotkulaudat ilmestyivät Suomen katukuvaan, mutta miten niitä pitäisi käyttää? – "Puolivihaista palautetta tulee, kun lautoja jätetään mihin sattuu"
Kännykkäsovelluksen kautta toimivia lautoja on käytössä myös Tampereella ja Turussa, joissa vakavammilta vammoilta on ainakin toistaiseksi vältytty.
Tampereen yliopistollisesta sairaalasta kerrotaan, että yksittäisiä murtumia on tullut, mutta leikkaussaliin asti sähköpotkulaudat eivät ole ketään vienyt.

