Vaasan Sportin alkukausi jääkiekon Liigassa on ollut haastava erityisesti koronavirustilanteen vuoksi. Joukkue pääsee pelaamaan ensimmäisen kotiottelunsa aikaisintaan marraskuussa.
Klamydia-yhtyeen laulaja ja intohimoinen Sportin kannattaja Vesku Jokinen antaa omiensa alkukaudelle myönteisen arvosanan.
– Peli on ollut aivan hyvän näköistä, sen puolesta pisteitä voisi olla enemmänkin. Omiin silmiini on joukkueesta välittynyt hyvä yhteishenki ja pelaamisen ilo.
– Menestyksen osalta odotan Sportin yltävän ainakin säälipleijareihin. Sen jälkeen kun paikka on varmistettu pudotuspeleissä, kaikki on mahdollista.
Jokinen myöntää, ettei Sport-fanin elämä ole ollut menneinä vuosina aurinkoista, sillä menestys on karttanut vaasalaisia.
– Eihän se ole ollut helppoa. Minulla on kuitenkin kotkasydän, eli seison takuuvarmasti Sportin takana niin voiton kuin tappion hetkellä. Jos ei tue omiaan vaikeinakin aikoina, ei silloin ole oikea fani.