Jarkko Ala-Huikku ja Rami Hietaniemi kohtaavat maanantaina kreikkalais-roomalaisen painin avausottelussa ranskalaisen vastustajan.
Ala-Huikku aloittaa olympiaurakan 60-kiloisissa Tarik Belmadania vastaan, ja Hietaniemi kohtaa 84-kiloisissa Mélonin Noumonvin.
Suomalaiset pääsivät suoraan toiselle kierrokselle. Ala-Huikku on otellut Belmadania vastaan kaksi vuotta sitten Saksassa ja hävisi tuolloin.
- Ei ihannevastustaja. Tulee kovaa päälle heti alusta ja yrittää pystystä ratkaista ottelun. Jos mattoon mennään, silloin Jarkolle tulee hyvät mahdollisuudet voittaa, päävalmentaja Juha Virtanen kertoi.
Jos Ala-Huikku kukistaa Belmadanin, hän kohtaa kolmannella kierroksella japanilaisen Ryutaro Matsumoton tai turkkilaisen Rahman Bilicin. Kumpikin on huipputason miehiä, arvokisamitalisteja eli ovat kova haaste Ala-Huikulle.
Hietaniemen avausvastustaja Noumonvi tarjoaa myös tukalia toveja. Noumonvi on MM-hopeamies vuodelta 2009 ja kolminkertainen EM-pronssimitalisti.
- Tulee kova ottelu heti, Virtanen sanoi.
- Rami pystyy tekemään pystystä tai matosta pisteitä. Puolustuksen on toimittava hyvin, Virtanen korosti.
Noumonvi ja Belmadani ovat seuratoveruksia.
Painivalmentaja: Emme lähde vain osallistumaan
MTV3-STT