Suomi haluaa viraston, mutta ei osaa päättää minne.
EU:n lääkeviraston siirtäminen Britanniasta muualle Eurooppaan on herättänyt lähes kaikki jäsenmaat havittelemaan virastoa itselleen. Hakijoiden joukossa on myös Suomi, mutta matalalla profiililla.
Suomen ongelmana on, että hallitus ei ole onnistunut päättämään, mihin kaupunkiin virasto sijoitettaisiin.
Jo vuosia jatkunut jahkailu kotimaisen lääkeviraston Fimean päätoimipaikasta ei helpota päätöstä. Eurooppalaisen viraston olisi luontevaa sijaita samassa kaupungissa kansallisen viraston kanssa, mutta Suomessa käydään yhä kädenvääntöä siitä, hajasijoitetaanko Fimea Helsingistä Kuopioon.
Päätös pitäisi tehdä pian, sillä virastoa havittelevien maiden odotetaan jättävän hakemuksensa heinäkuun loppuun mennessä. Esimerkiksi Tukholman seutu ja Kööpenhamina ovat kampanjoissaan jo hyvässä vauhdissa.
Erityisasiantuntija Eija Pelkonen sosiaali- ja terveysministeriöstä (STM) vahvistaa, että päätöstä sijaintipaikasta ei vielä ole tehty. Todellisia vaihtoehtoja on hänen mielestään kuitenkin vain yksi, Helsinki.
– Kiinnostusta on ollut myös maan sisällä, mutta jokaisen kannattaa käydä läpi kriteerit, joilla päätös tehdään, Pelkonen kehottaa.
Suomalaiskaupungeista kiinnostustaan ovat osoittaneet ainakin Turku ja Oulu.
