Ex-hiihtäjä Janne Immonen on myöntänyt käyttäneensä kiellettyjä aineita vuodesta 1999 vuoden 2001 Lahden kisoihin asti. Harri Kirvesniemi ja Jari Isometsä eivät myönnä epohormonin käyttöä.
Immonen on käyttänyt urallaan epohormonia ja kasvuhormonia. Immonen myöntää vastanneensa toissavuotisessa oikeudenkäynnissä totuudenvastaisesti yhteen dopingkysymykseen.
Ex-hiihtäjä Harri Kirvesniemi katsoo puhuneensa dopingasioista oikeudessa totuudenmukaisesti.
Kirvesniemi kiistää käyttäneensä epo-hormonia. Hän katsoo, ettei ole käyttänyt nesteytystä liian korkeiden hemoglobiiniarvojen vuoksi. Kirvesniemen mukaan nesteytystä käytettiin kisoissa säännöllisesti suorituskyvyn parantamiseksi. Hän itse aloitti nesteytyksen vuonna 1995.
Kirvesniemi ilmoitti, etteivät nesteytystä tehneet lääkärit saa kertoa oikeudessa siitä, miksi Kirvesniemeä nesteytettiin.
Kolmikko vastaa tänään käräjäoikeudessa syytteisiin perättömistä dopingpuheista tai asioiden salailusta tuomioistuimessa.