Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kilpailukykyneuvottelut venyvät takarajaan asti – ”Luottamuksen kannalta tärkeä viedä maaliin”

3:32Neuvottelut kilpailukykysopimuksesta venyvät takarajaan
Julkaistu 30.05.2016 20:09

MTV UUTISET

Neuvottelut kilpailukykysopimuksesta venyvät huomiselle takarajalle asti. Erityisen hankalaa on ollut löytää sopua työajan lisäämisestä 24 tunnilla.

Talousasiantuntijat pitävät erittäin tärkeänä että kilpailukykysopimus saadaan valmiiksi tällä viikolla.

– Ihan luottamuksen kannalta on erittäin tärkeää näyttää, että prosessia viedään loppuun, Aktian pääekonomisti Heidi Schauman sanoo MTV Uutisille.

– Toki sopimus on myös tärkeä kasvun ja työllisyyden kannalta, erityisesti vientialoilla.

Suomen Yrittäjiä ja Perheyrittäjiä kilpailukykysopimuksessa hiertää paikallisen sopimisen edistäminen. Schaumanin mukaan sopimus ei tässä muodossa vie paikallista sopimusta riittävästi eteenpäin.

– Sopimus on pieni askel oikeaan suuntaan. Paikallista sopimista voidaan viedä tästä eteenpäin vielä monta askelta.

SAK:n puheenjohtaja Lauri Lyly muistuttaa yrittäjäliittoja sopimuksen laajentumisesta järjestäytymättömään yrityskenttään.

– Suomen yrittäjät unohtavat koko ajan, että tässä sopimuksessa paikallinen sopiminen laajenee järjestäytymättömään yrityskenttään. Heidän pitäisi kiinnittää tähän huomiota, Lyly sanoo.

Hän pitää kilpailukykysopimusta tasapainoisena ratkaisuna ja toteaa, että sopimus pitäisi saada maaliin.

Huomenna mielenkiinto kohdistuu Kaupan alan ja Pamin neuvotteluihin sekä ammattiliitto Prohon, jossa työministeri Jari Lindström (ps.) vierailee huomisaamuna.

Lisää aiheesta:

Mitä työajan pidennykselle pitäisi tehdä? Työnantajilla ja työntekijöillä vastakkaiset näkemykset: "Neuvottelutilanne ei ole koskaan helppo"Lindström kiittelee työntekijäliittoja kikyn syntymisestä – "Kannettiin vastuu Suomesta"Valtakunnansovittelija kikystä: Tärkeää, että sopimus saadaan tehtyäTyömarkkina-asiantuntija uskoo kilpailukykysopimuksen syntyynKiander kilpailukykysopimuksesta: Tilanne näyttää hyvältä, mutta epävarmuuttakin onEK:n Häkämies tiukasta työmarkkinatilanteesta: Eteenpäin on mentävä
YhteiskuntasopimusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Yhteiskuntasopimus
  • 11.01.202416:17
    Sähkö

    Sähkön kokonaiskulutus kääntyi Suomessa laskuun

  • 15.09.202320:13
    Pöllöraati

    Kestääkö hallitus soppatykit, hernekeiton ja täyden Senaatintorin vihaista kansaa? "Aineksia kaikenlaiselle levottomuudelle"

  • 03.06.201622:00
    Kilpailukykysopimus

    Sipilä blogissaan: "Suomessa tehdään tänään historiaa"

  • 03.06.201621:58
    Kilpailukykysopimus

    Antti Rinne vaatii hallitukselta lupauksia, ettei työaika enää veny

  • 03.06.201621:35
    Kilpailukykysopimus

    Metalliliitto hyväksyi kikyn maratonikokouksen päätteeksi, sopimus syntymässä