Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kiinan presidentti hehkuttaa "ihmettä" köyhyyden poistamisessa – "mikään muu maa ei ole kyennyt vastaavaan"

Julkaistu 25.02.2021 11:43

MTV UUTISET–STT–AFP

Xi Jinpingin mukaan mikään muu maa ei ole kyennyt vastaavaan suoritukseen näin lyhyessä ajassa.

Kiinan presidentin Xi Jinpingin mukaan Kiina on toteuttanut "inhimillisen ihmeen" äärimmäisen köyhyyden poistamisessa. Xin mukaan mikään muu maa ei ole kyennyt nostamaan miljoonia ihmisiä ylös köyhyydestä niin lyhyessä ajassa.

Xi jakoi torstaina Pekingissä mitaleja köyhyyden poistamisessa mukana olleille maaseutualueiden viranomaisille ja lupasi samalla Kiinan jakavan toimintamalliaan muihin kehittyviin maihin maailmalla. Kiinan totesi jo viime vuonna saavuttaneensa tavoitteen, jonka mukaan äärimmäinen köyhyys poistetaan maasta viimeistään vuonna 2020.

Ennen määräajan täyttymistä Kiinan hallinto on panostanut miljardeja yuaneita teiden ja rakennusten kaltaisiin infrastruktuurihankkeisiin sekä tarjonnut verohelpotuksia ja tukia köyhille maaseutualueille.

Maailmanpankin mukaan Kiinassa noin 800 miljoonaa ihmistä on päässyt eroon äärimmäisestä köyhyydestä sen jälkeen kun kommunistien valtio aloitti talousuudistukset 1970-luvun lopulla.

Kiinan esittämiä lukuja on myös osin kyseenalaistettu. Esimerkiksi Kiinan asettama köyhyysrajaa 2,3 dollarin (1,9 euron) päiväkohtaisesta tulosta pidetään liian alhaisena keskitulotason maalle, jollainen Kiina nykyään käytännössä on.

Syytöksiä on myös esitetty korruptiosta sekä virallisten tilastojen peukaloimisesta siten, että politiikan ylätasolla asetetut tavoitteet saavutettaisiin ajoissa. On myös huomautettu, että Kiinan huikea keskimääräinen elintason nousu on toteutunut maan sisällä hyvin epätasaisesti.

Lisää aiheesta:

Kiinteistökriisi, nuorisotyöttömyys ja hiipuva ulkomaankauppa – Kiinan talouskokouksella on pitkä korjauslistaKiina kasvattaa puolustusmenojaan – väistyvän pääministerin mukaan uhka Kiinaa vastaan kasvaaKiinan Xin korruption vastainen kampanja kiihtyy puoluekokouksen alla Presidentti Xi luonnehti Kiinan nousua suurvallaksi peruuttamattomaksi – "1,4 miljardin ihmisen teräsmuuri"Kiina pyrkii mahdollisimman suureen omavaraisuuteen – kauppasota jätti jäljen suurvallan politiikkaanKöyhyyskeskustelu roihahti Kiinassa videopelaajan kuoleman jälkeen – presidentti ehti hehkuttaa "ihmettä köyhyyden poistamisesta"
KiinaKöyhyysUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kiina
  • 12:51
    Georgia

    Kiinan kansalaiset jäivät kiinni laittomista uraanikaupoista

  • Eilen18:16
    Hävittäjät

    Kanada pohtii F35-kaupan perumista – tilalle Gripeneitä Ruotsista?

  • ma20:43
    Donald Trump

    Trump matkustaa Kiinaan ensi vuoden alussa

  • 19.10.16:53
    Lentokoneet

    Paniikki lennolla: Matkustajan akku syttyi tuleen – katso video

  • 18.10.11:31
    Ulkomaat

    Suurpuhdistus: Xin kakkosmiehelle potkut Kiinan asevoimissa – lähtöpassit yhdeksälle kenraalille