Kiinan mukaan kaksipäiväiset sotaharjoitukset ovat rangaistus separatistisista toimista. Kiina on kuvaillut maanantaina virkaan astunutta Taiwanin uutta presidenttiä vaaralliseksi separatistiksi.
Kiina on aloittanut kaksipäiväiset sotaharjoitukset Taiwanin saaren ympärillä, kertoo valtiollinen uutistoimisto Xinhua. Harjoitukset alkoivat torstaiaamuna paikallista aikaa.
Xinhuan mukaan Kiinan asevoimien edustaja Li Xi kuvailee sotaharjoitusten olevan voimallinen rangaistus Taiwanin itsenäisyysvoimien separatistisista toimista. Lin mukaan sotaharjoitukset ovat samalla ankara varoitus ulkovalloille olla sekaantumatta alueen asioihin.
Taiwanin puolustusministeriön mukaan saaren ympärillä ovat järjetön provokaatio. Ministeriö kertoo tuomitsevansa sotaharjoitukset voimallisesti sekä sanoo Kiinan toimien heikentävän rauhaa ja vakautta alueella.
Ministeriö sanoo lähettäneensä meri-, ilma- ja maavoimien joukkoja vastaamaan tilanteeseen sekä puolustamaan Taiwanin vapautta, demokratiaa ja suvereeniutta. Ministeriön mukaan kaikki asevoimien upseerit ja sotilaat ovat valmiudessa.
Xinhuan mukaan sotaharjoituksia järjestetään muun muassa Taiwaninsalmessa sekä Taiwanin saaren pohjois-, etelä- ja itäpuolella. Sotaharjoituksiin osallistuu laivaston aluksia sekä sotilaslentokoneita.
Kiina arvosteli Lain virkaanastujaispuhetta
Kiina aloitti kaksipäiväiset sotaharjoituksensa vain kolmisen päivää sen jälkeen kun Taiwanin uusi presidentti Lai Ching-te astui virkaansa.
