Keskustan kansanedustajat Annika Saarikko ja Olavi Ala-Nissilä esittävät, että lapsiperheiden verotusta kevennettäisiin lisäämällä työtulovähennykseen lapsikorotus. Asiasta tulisi heidän mielestään päättää hallituksen puoliväliriihessä huhtikuussa.
Ala-Nissilän mukaan verotuksen kevennys parantaisi lapsiperheiden ostovoimaa ja lisäisi työnteon kannustavuutta.
– Lapsiperheiden kannustinloukut ovat merkittäviä erityisesti siinä vaiheessa, kun lapsi siirtyy päivähoitoon, Ala-Nissilä sanoo tiedotteessa.
Saarikon mukaan verovähennys tulisi kohdentaa kaksinkertaisena yksinhuoltajaperheille ja myös monilapsisten perheiden asema pitää huomioida.
Ala-Nissilän ja Saarikon mielestä opiskelevia lapsiperheitä voitaisiin tukea lisäämällä opintotukeen vihdoin huoltajakorotus.
Korjattu aiempaa uutista: Opintotukeen lisättävällä huoltajakorotuksella voitaisiin tukea opiskelevia lapsiperheitä, ei työssäkäyviä lapsiperheitä.