Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Keskisuomalainen vähentää sanomalehtiensä ilmestymispäiviä

All Over Press
Julkaistu 26.09.2023 12:31

MTV UUTISET – STT

Lahden sanomalehtipaino suljetaan. Konsernin henkilöstö vähenee 35,5 henkilötyövuodella.

Mediayhtiö Keskisuomalainen vähentää tilattavien sanomalehtiensä ilmestymispäiviä. Henkilöstön määrä vähenee tehostamisohjelman myötä arviolta 35,5 henkilötyövuodella.

Paperilehtien ilmestymistä vähennetään jo lokakuun alussa Sisä-Savon ja Pieksämäen Lehden osalta. Sisä-Savon tiistain paperilehti jää pois, ja Pieksämäen Lehti lakkaa ilmestymästä painettuna lauantaisin.

Ensi huhtikuussa lakkautetaan Warkauden Lehden keskiviikon ja sunnuntain paperilehdet. Samalla lakkaavat myös Etelä-Saimaan, Forssan Lehden, Iisalmien Sanomien, Kouvolan Sanomien, Kymen Sanomien ja Länsi-Savon sunnuntain paperilehdet sekä Itä-Savon maanantain paperilehti. Lehdet jatkavat uutisten julkaisemista verkossa seitsemänä päivänä viikossa.

Tehostamisohjelmalla tavoitellaan viiden miljoonan euron säästöjä tämän ja ensi vuoden aikana. Henkilöstövähennysten määrä tarkentuu myöhemmin. Vähennyksiä tulee sekä eläköitymisistä, irtisanoutumisista, irtisanomisista että osa-aikaistamisista.

Keskisuomalainen-konsernin keskitettyjen ja yhteisten toimintojen toimintamalleja sekä toteutustapoja aiotaan tiivistää ja tytäryhtiöiden toimintaa kehittää kustannustehokkuuden parantamiseksi.

Lahden paino hiljenee lauantaina

Keskisuomalainen tiivistää ja tehostaa myös sanomalehtiensä painamista. Konsernin tytäryhtiö Lehtisepät sulkee Lahden sanomalehtipainon taloudellisista ja tuotannollisista syistä. Tuotanto lakkaa jo lauantaina. Lahden painotyöt siirretään Lehtiseppien Tuusulan ja Kouvolan sanomalehtipainoihin painettavaksi.

Myös konsernin rakennetta tiivistetään, kun Suomen Suoramainonta -yhtiön tytäryhtiöt sulautetaan emoyhtiöön.

Toimitusjohtaja Vesa-Pekka Kangaskorven mukaan yhtiön toimintaympäristö on heikentynyt merkittävästi.

– Olemme reagoineet tähän koko Keskisuomalainen-konsernin kattavalla tehostamisohjelmalla, millä pyrimme parantamaan tulostamme. Tehostamisohjelmalla huolehdimme myös, että kyvykkyytemme kehittää nopeasti kasvavaa digitaalista toimintaa säilyy ja valmisteilla oleva mobiilisovellusuudistus konsernin mediatuotteille on tässä eturintamassa. Toimintaympäristö säilyy vaikeana ja meidän on suoriuduttava kaikissa olosuhteissa myös tulevaisuudessa, Kangaskorpi sanoi tiedotteessa.

Lisää aiheesta:

Hilla Group aloittaa muutosneuvottelut useissa paikallislehdissä Tunturi-Lapissa ja KainuussaSanoma suunnittelee Tampereen painolaitoksen sulkemistaKeskisuomalainen aloittaa muutosneuvottelutKeskisuomalainen suunnittelee useiden paperilehtien ilmestymispäivien karsimista – liipasimella muun muassa Etelä-SaimaaKeskipohjanmaa ja Kainuun Sanomat ilmestyvät jatkossa painettuina lehtinä tiistaista lauantaihinIlkka-Yhtymä irtisanoo 19 ja lopettaa sanomalehtipainon Seinäjoella
MediaKeskisuomalainenTalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Media
  • 17:39
    Tietosuoja

    Iltalehden toiminnasta runsaasti kanteluita

  • 11:38
    Tekoäly

    Tekoäly ei osannut kertoa, kuka on paavi – tutkimus: AI-avustajat vääristävät uutisia

  • Eilen20:15
    Iltalehti

    Iltalehti alkoi veloittaa lukijoita, jotka kieltäytyvät kohdennetusta mainonnasta

  • Eilen18:50
    Tekoäly

    Brittitelevisiossa megayllätys: "Minua ei ole olemassa"

  • Eilen17:00
    Muutosneuvottelut

    Hilla Group aloittaa muutosneuvottelut useissa paikallislehdissä Tunturi-Lapissa ja Kainuussa