Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Keskisormen näyttämistä" – PS:n Vigelius vaatii seurauksia Yle-ratkaisun kaatajille

2:16Yle-ryhmän neuvottelut jatkuvat elokuussaYle-ryhmän neuvottelut jatkuvat elokuussa.
Julkaistu 11.07.2024 20:46
Toimittajan kuva

Maria Nykänen

maria.nykanen@mtv.fi

Perussuomalaisten Joakim Vigelius moittii vasemmistoliittoa ja vihreitä Yle-työryhmän kompromissiehdotuksen kaatamisesta ja "keskisormen näyttämisestä".

Perussuomalaisten kansanedustaja, Yle-työryhmän jäsen Joakim Vigelius syyttää vihreitä ja vasemmistoliittoa kiukuttelusta ja Yle-työryhmän kompromissiesityksen kaatamisesta.

– Pidän todella erikoisena, että vihreät ja vasemmistoliitto lähtevät irtaantumaan tästä yhteisesti neuvotellusta sovusta, joka päästettiin kuitenkin eduskuntaryhmien hyväksyttäväksi, Vigelius sanoo MTV Uutisille.

– Näkisin, että tämä on keskisormen näyttöä koko sille työlle, mitä työryhmä on tehnyt kahdeksan kuukauden ajan, hän jatkaa.

Parlamentaarinen Yle-työryhmä pääsi tiistaina kompromissiesitykseen, joka vaati vielä eduskuntaryhmien hyväksynnän. 

Vasemmistoliiton ja vihreiden eduskuntaryhmät eivät hyväksyneet ratkaisua. SDP ei ehtinyt ilmoittaa kantaansa. Muut ryhmät olisivat ratkaisun hyväksyneet.

Lue myös: Yle-ryhmän vetäjä: "Ratkaisua ei löydetä ennen kesätaukoa – iso pettymys"

– Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtaja olisi voinut hyvin ilmoittaa työryhmän jäsenenä, ettei hän hyväksy tätä kompromissia, joka lähetettiin ryhmiin. Oli aivan tietoinen päätös lähettää ryhmiin esitys, joka ei mene siellä läpi, Vigelius katsoo.

Jussi Saramo

– Vihreiden ja vasemmistoliiton näkemyksiä on huomioitu koko kahdeksan kuukauden ajan, ja puolueiden kantojen yhteensovittaminen on ollut hyvin vaikeaa. On aivan selvää, että sillä on seurauksia, jos tässä kohtaa alkaa kiukuttelemaan, ja heittää hanskat tiskiin, hän jatkaa.

Millaisia seurauksia?

– Esimerkiksi se, etteivät he osallistu enää jatkoneuvotteluihin, tai heidän painopisteitään ei enää työssä oteta huomion, Vigelius vastaa.

Marttinen: "Iso tappio parlamentarismille"

Parlamentaarisessa Yle-työryhmässä ovat edustettuina hallituspuolueiden lisäksi myös oppositiopuolueet, koska Yleä koskevista asioista on perinteisesti päätetty parlamentaarisesti eli kaikkien puolueiden kesken. 

Vigeliuksen mielestä neuvotteluita voidaan kuitenkin hyvin jatkaa elokuussa ilman vasemmistoliittoa ja vihreitä.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ovat olleet ryhmässä kauimpana toisistaan, sillä perussuomalaiset on vaatinut Yleltä suurempia leikkauksia. 

Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtaja Saramo puolestaan moitti tänään perussuomalaisia siitä, että puolue ei neuvotellut aidosti, vaan pyrki ajamaan läpi ratkaisua hallituspuolueiden kesken.

Yle-työryhmän puheenjohtaja Matias Marttinen (kok.) ei sulkenut tänään pois sitäkään vaihtoehtoa, että ratkaisuun päädyttäisiin vain joidenkin puolueiden kesken. 

– Pidän sitä ratkaisua isona tappiona suomalaiselle parlamentarismille ja sille perinteelle, jossa puolueet ovat pystyneet sopimaan yhdessä Yleä koskevista ratkaisuista, Marttinen toteaa.

– Mutta tätäkin pohdintaa on välttämätöntä käydä tässä tilanteessa, kun osa ryhmistä on jo hylännyt viimeisimmän, hyvin hauraan kompromissin, hän jatkaa.

Marttisen mukaan elokuussa jatkuvissa neuvotteluissa pyritään kuitenkin yhä yksimieliseen ratkaisuun.

Parlamentaarisen Yle-työryhmän tehtävänä on arvioida Ylen tehtäviä ja rahoitusta, eli päättää käytännössä muun muassa Ylen rahoituksen leikkauksista. 

Neuvottelutuloksen sisältöä ei ole kerrottu julkisuuteen, mutta MTV Uutisten tietojen mukaan se pitää sisällään muun muassa Ylen indeksikorotusten jäädytyksiä sekä Ylen arvonlisäveron korotuksia tuleville vuosille.

Lue myös: : Saramo MTV:lle: Vasemmistoliitto ei hyväksy Yle-ratkaisua

MTV:n tiedot: Yle-ryhmä koolla huomenna, uusi kompromissiesitys kuohuttaa: "Perussuomalaiset käyttäytyy kuin kiukkuinen lapsi"

Lisää aiheesta:

Puolueet pääsivät Yle-sopuun – PS:n Mäkelän mukaan Yleltä nähtiin tänään "keskisormen osoitus"Ylen työntekijät vetoavat leikkauksia pohtiviin kansanedustajiin: "Olisi raskas isku"MTV:n tiedot: Perussuomalaiset koolla illalla – hyväksyykö ryhmä Yle-neuvottelutuloksen?MTV:n tiedot: Yle-ryhmä koolla tänään, uusi kompromissiesitys kuohuttaa: "Perussuomalaiset käyttäytyy kuin kiukkuinen lapsi"Marttinen: Yle-ryhmä kokoontunee ensi viikolla – MTV:n tiedot: Neuvottelut perussuomalaisten kanssa jumissaPS pysyy kannassaan: Yleltä pois 25 prosenttia – "Realiteetit valjenneet"
PolitiikkaPerussuomalaisetYleKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • Eilen22:40
    Kotimaa

    KSML: Maria Kaisa Aula on pyytänyt eroa

  • Eilen19:22
    Veikkaus

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"

  • Eilen15:40
    New York

    Ennakkosuosikki New Yorkin pormestariksi on muslimi, jota Trump herjaa kommunistiksi

  • Eilen07:22
    Ruotsi

    Tutkimus: Naiset kohtaavat politiikassa enemmän vihaa – häirikkö useimmiten keski-ikäinen mies

  • Eilen06:56
    Koulutus

    Uuteen ammattiin opiskelusta 2 400 euron kuukausipalkka? Saana kertoo, miten se on mahdollista aivan helposti