Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kesällä kadonnut 25-vuotias on löytynyt kuolleena Varkauden läheltä – yhtä epäillään murhasta

Lehtikuva
Julkaistu 24.10.2022 15:10

MTV UUTISET – STT

Poliisi on löytänyt kesällä kadonneeksi ilmoitetun 25-vuotiaan miehen kuolleena. Miehen epäillään joutuneen henkirikoksen uhriksi.

Ruumiin löytymisestä kertoi maanantaina ensimmäisenä Iltalehti, ja sen vahvistaa STT:lle myös jutun tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Jaska Immonen. Ruumis löytyi Immosen mukaan aiemmin syksyllä Pohjois-Savosta, Varkauden läheltä maastosta.

Kyseessä on kesäkuussa kadonneen Jere Hämäläisen ruumis. Immosen mukaan poliisi löysi ruumiin omien tutkimustensa avulla.

Jere, 25, katosi kesäkuussa, loppukesästä poliisi alkoi epäillä henkirikosta – murhasta epäillyllä miehellä on väkivaltarikostausta

Helsingin poliisi pyysi elokuussa yleisöhavaintoja miehestä, joka oli ollut kadonneena kesäkuun puolestavälistä lähtien. Sittemmin poliisi kertoi epäilevänsä, että taustalla on henkirikos. Kadonneen etsintänä alkanut tutkinta muuttui henkirikostutkinnaksi.

poliisi
Jere Hämäläinen katosi kesäkuussa. Poliisi on löytänyt hänen ruumiinsa Varkauden läheltä.MTV

Kolme ihmistä on tutkinnan aikana ollut vangittuna teosta epäiltyinä, mutta Immosen mukaan poliisi epäilee tässä vaiheessa enää yhtä ihmistä murhasta. Epäilty on ollut syyskuusta lähtien vangittuna.

Immonen ei toistaiseksi ota kantaa henkirikoksen mahdolliseen motiiviin tai muihin yksityiskohtiin.

Lisää aiheesta:

Kuollut mies löydettiin pihalta Keravalla: Lautumat huijasivat poliisia ja peittivät kuristusjäljet – murhaepäily nyt syyteharkinnassaKadonneeksi ilmoitettu Jere Hämäläinen, 25, löytyi kuolleena metsästä Varkaudessa – yhtä miestä epäillään tapostaJere, 25, katosi kesäkuussa, loppukesästä poliisi alkoi epäillä henkirikosta – murhasta epäillyllä miehellä on väkivaltarikostaustaKadonnut mies löytyi kuolleena vedestä Vaasassa – nainen ja kaksi miestä vangittiin epäiltynä tapostaKadonnut Sini, 25, löytyi kuolleena – poliisi ottanut kiinni taposta epäillynRikosmysteeri Itä-Suomessa: Jaakon katoaminen muuttui henkirikostutkinnaksi – yksi henkilö pidätetty, ruumis ollut yli vuoden kateissa
HenkirikoksetRikosRikosepäilytKotimaaPoliisi

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • Eilen10:45
    Rikosepäilyt

    Syyttäjä: Perhettään vuosia jäljittänyt ukrainalaismies puukotti entistä puolisoaan pienen lapsensa nähden Tampereella

  • Eilen05:16
    Rikospaikka

    Tämä murha Ylöjärvellä on yhä selvittämättä – naisystävä tuomittiin käräjillä, mutta hovi vapautti: "Muuta epäiltyä ei ollut"

  • 1.11.06:17
    Viiden jälkeen

    Ninan äiti myrkytti isän metanolilla – näin tapaturmaksi luultu kuolema muuttui murhatutkinnaksi

  • 30.10.20:15
    Mikkeli

    "Löin niin kovaa kun lähti" – nainen ehti huutaa vain yhden asian ennen vasaran iskua

  • 30.10.14:31
    Mikkeli

    Mikkelin murhakäräjät: 19-vuotias mielentilatutkimukseen