Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kerttu Niskasen edellä maalissa pysäyttävä kärsimysnäytelmä – hiihtotähti tarvitsi apua

Jessie Diggins tuupertui lumeen ylitettyään maaliviivan hopeamitalistina.
Jessie Diggins tuupertui lumeen ylitettyään maaliviivan hopeamitalistina.
Julkaistu 20.02.2022 10:24
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Olympiahopeaa Pekingin vapaan hiihtotavan 30 kilometrin yhteislähtökilpailussa hiihtänyt Jessie Diggins tarvitsi apua päästäkseen pois maalialueelta. Yhdysvaltalaistähti paljasti kärsineensä ruokamyrkytyksestä.

Digginsin suoritus korkealla rajussa tuulessa käydyssä pitkän matkan kilpailussa oli hänen paljastukseensa nähden mieletön. Hän hiihti maaliin selvänä kakkosena, parempana vain Norjan supertähti Therese Johaug. Digginsillä oli lopussa paljon varaa höllätä, ja kolmanneksi sijoittunut Suomen Kerttu Niskanen jäi yhdysvaltalaisesta 50 sekuntia.

LUE MYÖS: Näky viimeisessä ylämäessä antoi Kerttu Niskaselle lisävoimia – "Unohtumattomat olympialaiset"

Diggins makasi maaliin päästyään lumessa useiden minuuttien ajan. Hän yritti päästä jaloilleen, mutta oli totaalisen uuvuksissa ja katse sameana. Diggins tarvitsi lisäyrityksiä ja apua taustajoukoiltaan päästäkseen pois maalialueelta.

– Tämä oli uskomattoman vaativaa. Annoin ehdottomasti kaiken, mitä minulla oli, Diggins sanoi NRK:n mukaan.

– Koin eilen ruokamyrkytyksen, joten minun täytyi pysyä sängyssä koko päivän. Oloni oli täysin tyhjä maalialueella, ja tarvitsin apua.

Diggins ei ymmärtänyt ruokamyrkytystään

16.1.1010008695Jessie Diggins avitettiin pois maalialueelta.imago images/Eibner Europa/ All Over Press

Miesten 30 kilometriin lyhennetyssä kisassa vuorokausi aiemmin Norjan Johannes Hösflot Kläbo keskeytti kärsittyään vatsavaivoista. Hän ei käsittänyt, miten hän sairastui, eikä myöskään Diggins.

Osa urheilijoista on arvostellut Pekingin olympiakuplassa urheilijoille jaettua ruokaa huonoksi. Diggins sanoi syöneensä kanaa, riisiä ja keitettyjä vihanneksia päivää ennen 30 kilometrin kilpailua. 

Yhdysvaltalaishiihtäjä halusi katsoa, miten hän voi tänään, ja onnekseen hänen vointinsa parani.

– Ajattelin siten, että jos saisin tarpeeksi ruokaa ja urheilujuomaa sisääni tänään, onnistuisin.

LUE MYÖS: Venäjän leiristä pamahti hämmästyttävä selitys, miksi venäläishiihtäjä taipui Kerttu Niskaselle pronssitaistelussa

Diggins saavutti Pekingissä kaksi mitalia. Sprintissä hän oli aiemmin kolmas.

1:40Suomen kaikki talviolympialaisten mitalit 100 sekunnissaTästä pääset tunnelmoimaan Suomen kaikilla edellisten talviolympialaisten mitaleilla.

Lisää aiheesta:

Norjalaishiihtäjä tuskissaan: "Menetin näköni"Jessie Digginsin sanat päätyivät televisiolähetykseen – selitti tilannetta kisan jälkeen: "En uskonut sen kuuluvan" Krista Pärmäkoski todisti hurjaa näkyä MM-ladulla – kovia kokenut hiihtäjä hämillään median edessä: "Se oli perseestä!"Olympialaisten hirmutuuli iski Therese Johaugiin kesken haastattelun – näin puuska vaikutti norjalaistähteen: "Herrajumala!"Ruotsalaishiihtäjä ei voinut käsittää, mistä olympiapronssille karannut Kerttu Niskanen ilmestyi – "En ole koskaan ollut näin pettynyt"Therese Johaug teki ylivoimaisen näytöksensä jälkeen iivoniskaset – "Tiedän, miten paljon he ovat uhranneet"
Peking 2022OlympialaisetMaastohiihtoKerttu NiskanenUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Peking 2022
  • 30.01.202413:03
    Taitoluistelu

    Yllätyskäänne Valijeva-dopingtuomiossa: Venäjälle sittenkin olympiamitali

  • 29.01.202418:20
    Olympialaiset

    Dopingkohussa tuomio: 15-vuotiaan tähtiurheilijan käry vie Venäjältä olympiavoiton

  • 26.02.202307:02
    MM-hiihdot

    Uhkaavia viestejä kesken olympialaisten – FIS-pestinsä jättänyt suomalaisosaaja ruotii mäkihypyn ikuisuusongelmaa: "Kyllähän se harmittaa"

  • 25.12.202215:58
    Taitoluistelu

    Hyytävän venäläisvalmentajan suojatit murtuvat jo teini-ikäisinä – näin "Eterin lapsitehdas" tuottaa kertakäyttöisiä olympiavoittajia

  • 24.12.202221:25
    Jääkiekko

    Kommentti: Suomi-urheilun hullu ja pulmallinen vuosi – lyökö se laudalta jopa tämän käsittämättömän mestarikattauksen?