Työministeri Arto Satonen (kok.) on yhä mukana Kelan pääjohtajakisassa.
Kelan hallitus päätti tänään esittää Kelan seuraavaksi pääjohtajaksi Melan nykyistä toimitusjohtajaa Heli Backmania.
Työministeri Arto Satonen (kok.) hävisi äänestyksessä Backmanille luvuin 8–1, mutta hänellä on yhä hyvät mahdollisuudet tulla valituksi.
Kelan pääjohtajan valitsee lopulta Kelan valtuusto, jossa kokoomuksen ja perussuomalaisten kansanedustajilla on enemmistö.
– Kaikki ovet ovat vielä auki. Meidän pitää nyt ryhmänä miettiä, mikä on paras vaihtoehto, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja, Kelan valtuutettu Anne Rintamäki.
Rintamäen lisäksi Kelan valtuustoon kuuluvat perussuomalaisten kansanedustajat Ritva Elomaa ja Mira Nieminen. Lisäksi valtuustoon kuuluu neljä kokoomuksen kansanedustajaa ja viisi oppositiopuolueiden kansanedustajaa.
MTV Uutisten tietojen mukaan kokoomuksella ei ole suuria vaikeuksia saada perussuomalaisia valtuutettuja Satosen taakse.
Rintamäkikään ei pidä lähtökohtaisesti ongelmana sitä, jos valtuusto päättää valita Satosen ohi Kelan hallituksen esityksen.