Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kehitysavun leikkaaminen jakaa puolueita Säätytalolla: "Hankala kysymys", sanoo RKP:n Adlercreutz

9:30PS:n Purra: "Summista ei ole päästy yksimielisyyteen"Näin hallitusneuvottelijat kommentoivat neuvottelutilannetta keskiviikkona aamulla
Julkaistu 10.05.2023 12:51
Toimittajan kuva

Maria Nykänen

maria.nykanen@mtv.fi

Hallitusneuvotteluihin osallistuvat puolueet ovat eri mieltä siitä, pitäisikö kehitysyhteistyömenoja leikata.

Kehitysyhteistyömenojen leikkaaminen jakaa Säätytalon hallitusneuvotteluihin osallistuvia puolueita.

Perussuomalaiset haluaisi kehitysyhteistyöhön mahdollisimman suuria leikkauksia, ja myös kokoomus on ollut valmis kehitysapuleikkauksiin.

Molemmat puolueet rajaisivat kuitenkin Ukrainan tukemisen leikkausten ulkopuolelle. 

RKP puolestaan lisäisi kehitysyhteistyömenoja nykyisestä.

– Emme tietenkään ole valmiita suuriin leikkauksiin (kehitysyhteistyömenoista). Mehän haluaisimme lisätä kehitysyhteistyövaroja niin, että saavutamme 0,7 prosenttia bruttokansantuotteesta, RKP:n puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson sanoi tänään Säätytalon neuvotteluihin saapuessaan.

Viime vuonna Suomen kehitysyhteistyömenot olivat ulkoministeriön mukaan yhteensä noin 1,5 miljardia euroa, mikä on alustavien tietojen mukaan 0,58 prosenttia Suomen bruttokansantuotteesta. Varsinaisten kehitysyhteistyömenojen osuus oli noin 727 miljoonaa euroa. Loput 808 miljoonaa euroa olivat muita kehitysyhteistyömenoja, joihin luokitellaan muun muassa pakolaisten vastaanottokustannuksia ensimmäisen vuoden ajalta.

Henrikssonin mukaan kehitysyhteistyömenot ovat asia, josta hallitusneuvotteluissa tullaan neuvottelemaan "paljon".

– Joudumme maksamaan tukea pitkään Ukrainalle, mutta se ei tarkoita, että kaikki muu voidaan unohtaa. Suomen oltava luotettava kumppani myös tulevaisuudessa.

Onko RKP valmis leikkaamaan kehitysyhteistyömenoista lainkaan?

– Nähtäväksi jää, Henriksson sanoo.

"Hankala kysymys"

Myös RKP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Anders Adlercreutz uskoo, että kehitysyhteistyömenoista syntynee Säätytalolla vääntöä.

– Se on hankala kysymys, josta yritetään päästä sopuun. Asiasta on hyvinkin erilaisia näkemyksiä, Adlercreutz sanoi keskiviikkona aamulla Säätytalolla.

Kristillisdemokraattien puheenjohtaja Sari Essayah ei keskiviikkona aamulla ottanut suoraan kantaa siihen, pitäisikö kehitysapumenoista leikata.

Lue lisää: Purran mukaan kaikista säästösummista ei yksimielisyyttä – "Veronalennuksia ei voi tehdä velaksi"

Lisää aiheesta:

Henriksson ei poissulje hallitusneuvottelujen venymistä ensi viikolle: "Katsotaan tunti kerrallaan"RKP:n Henriksson: Sopu kehitysyhteistyörahojen leikkauksista vielä kaukana – "Rajansa kaikella"Vaarantaisivatko kehitysapuleikkaukset Suomen maineen? Tilastot paljastavat, miten Suomi sijoittuuPurran mukaan kaikista säästösummista ei yksimielisyyttä – "Veronalennuksia ei voi tehdä velaksi"Halla-aho: Ajamme suuria leikkauksia kehitysyhteistyöhön – "Emme voi auttaa velaksi"Kehitysyhteistyöjärjestöt ovat huolissaan rahoituksen leikkauksista – "On myös Suomen etu, että me rakennamme vakaata maailmaa"
HallitusneuvottelutPolitiikkaKehitysyhteistyöKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Hallitusneuvottelut
  • 27.06.202315:23
    Politiikka

    Tässä ovat hallitusohjelman keskeiset uudistukset – suora lähetys noin kello 17

  • 19.06.202317:13
    Hallitus

    Tohtorista telinemieheen: Orpon hallitus on sekoitus sähikäisiä ja asiapoliitikkoja – yksi heistä "menee vaikka ampiaispesään, eikä välitä paskaakaan"

  • 18.06.202318:46
    MTV Uutiset Live

    Katso lista: Tässä ovat kokoomuksen ja perussuomalaisten tulevat ministerit

  • 18.06.202314:13
    Suomen Pankki

    HS: Suomen Pankki kirjelmöi Orpolle, johtokunnan mukaan hallitusohjelman keskuspankkikirjaukset ovat lainvastaisia

  • 18.06.202307:44
    Yrittäjyys

    Hallituksen muutokset lainsäädäntöön voivat pelastaa pienyrityksiä – työntekijän irtisanominen helpottuu