Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaverusten auto tyhjennettiin lattiasta kattoon Ruisrockin aikana: "Vietiin kaikki hyttysmyrkystä kirjekuoriin"

0:25Kaverusten auto tyhjennettiin lattiasta kattoon Ruisrockin aikanaKatso videolta, miltä kaverusten auto näytti tihutöiden jälkeen.
Julkaistu 09.07.2023 15:56
Toimittajan kuva

Henna Alanko

henna.alanko@mtv.fi

Turussa järjestettävä Ruisrock kerää paikalle vuosittain yli 100 000 kävijää. Kaksi heistä joutui pettymään pahemman kerran.

Nuoret kaverukset pääsivät perjantain ja lauantain välisenä yönä noin puoli kolmen aikaan takaisin autolleen festivaalialueelta. Paikalle päästyään he kuitenkin huomasivat joutuneensa viheliäisen varkaan uhreiksi.

– Auton pieni takaikkuna oli rikottu kivellä ja auto oli tyhjätty lattiasta kattoon. Sieltä oli viety kaikki hyttysmyrkyistä kirjekuoriin, kertoo autolla matkassa ollut Jemina Kivistö MTV:lle. 

Auto oli parkkeerattu Turun Samppalinnan ja Mäntymäen väliselle asuinalueelle. Oletus oli, että alueella olisi rauhallista.

– Kyllähän siinä paniikki iski, kun näimme, että meidän koko omaisuus oli viety, hän sanoo.

Vuoden kohokohtana pidettyyn festariviikonloppuun oli varauduttu uusien vaatteiden ja asusteiden avulla.

– Meiltä vietiin kaikki vaatteet, laukut ja korut, joita olimme juuri ostaneet festareita varten. Olin piilottanut joitain kenkiä penkin alle ja nekin oli löydetty, Kivistö sanoo.

– Testailtiin niitä siinä kadulla ennen festareita samalla, kun laittauduimme. Jäätiin miettimään, että olisiko mahdollinen varas nähnyt meidät jo siinä päivällä ja päättänyt iskeä meidän lähdettyämme autolta.

Pettymys on suuri

Vaikka varas sai matkaansa lähinnä vaatteita ja asusteita, tuntuu niiden menetys kuitenkin kukkarossa.

– Harmittaa tosi paljon. Lähinnä vain mietin, mitä varas aikoo tehdä meidän vaatteilla, Kivistö pohtii. 

Pettymyksen jälkeen kaverit ajoivat takaisin kotiin Euraan ja festivaalin kaksi viimeistä päivää jäivät näkemättä. Poliisi tutkii tapausta ja muutamia vihjeitä on tullut myös Facebookin kautta.

– Olen saanut vinkkejä, että lähialueilla on muiltakin viety tavaraa, hän toteaa harmissaan. 

Lue lisää: MTV Ruisrockissa – seuraa artistihaastatteluja tässä artikkelissa

Poliisille tavallinen festivaaliviikonloppu

Turun poliisin mukaan festivaali on työllistänyt poliisia odotetusti. 

– Paljon on ollut hyväntuulisia ihmisiä liikenteessä. Ainahan tämän mittaluokan tapahtumat työllistävät poliisia, mutta onneksi montaa rikosilmoitusta ei ole tarvinnut tehdä, kommentoi Turun poliisilaitoksen komissaari Marko Luotonen MTV:lle. 

Poliisi on myös tehnyt suunniteltua huumausaineiden kenttävalvontaa festivaalin aikana.

– Sen tilastoja voimme analysoida festivaalin jälkeen, Luotonen summaa.

Lisää aiheesta:

Näpistäjät iskivät I love me -messuille: Kosmetiikkayrityksen pöydälle jäi vain kasa tyhjiä pakkauksiaAmpuminen, siepattu vauva ja joukkotappelu pesäpallomailoin – rikosrypäs herättää ihmetystä HuittisissaNuorten juhlintaa valvottiin myös ilmasta, ilotulitteet huolittavat Vantaalla – MTV seurasi koulujen päättäjäisviikonlopun juhlintaaJarin rakas kesämökki tuhottiin järkyttävään kuntoon, lopuksi tupa oltiin tuikata tuleen – poliisi tutkii mökkimurtojen aaltoa Etelä-KarjalassaMarkus kohtasi poliisit palatessaan liiketilalleen Porvoossa – tällainen on teollisuusalue, joka nousi otsikoihin Pohjoismaissa: "Kaikki, mikä ei ole hitsattu kiinni tai pultattu lattiaan voi lähteä"Serenan musiikkitapahtumassa takavarikoitiin mittava määrä eri huumeita – 40 rikosilmoitusta: Poliisilta kiitokset järjestäjille
RikosRuisrockPoliisiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 16:32
    Uusikaupunki

    Poliisi tutkii kuparivarkauksia Uudessakaupungissa – varas aiheutti myös vesivahingon

  • 16:15
    Rattiraivo

    Syyttäjä: Mies ajoi väkijoukkoon Liverpoolin mestaruusparaatissa, koska halusi päästä kohteeseensa – 134 loukkaantui, joukossa vauva

  • 15:30
    Liikennerikokset

    Raju takaa-ajo Tampereella – AL: Törmäys koulun aitaan

  • 12:52
    Henkirikokset

    Miestä syytetään veljensä murhasta Ahvenanmaalla – 20 pistoa, 25 viiltoa

  • 12:20
    Helsinki

    Nainen putosi parvekkeelta ja kuoli – Otkes aloitti tutkinnan