Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kauppakeskus REDIn rakennustyömaalla on vaarallinen ansa autoilijoille – koitunut useiden kohtaloksi

Julkaistu 13.12.2021 19:22

Mikael Kaivanto

mikael.kaivanto@mtv.fi

Helsingin kauppakeskus REDin lähistöllä sijaitsevan rakennustyömaan poikkeukselliset liikennejärjestelyt ovat koituneet kohtaloksi ainakin kolmelle autoilijalle viimeisen viikon aikana. 

Työpajankadulla ajoratojen välissä olevan kaiteen päälle on juuttunut autoja kahden pyörän varaan.  

MTV Uutisten tietojen mukaan kaiteessa ei ole ollut heijastavaa pinnoitetta, joten varsinkin pimeään talviaikaan autoilijan voi olla vaikea huomata ajoratoja erottavaa kaidetta työmaa-alueella. 

Lue myös: Poliisi julkaisi hämmentävän taksikuvan: ”Näin kuljettajan ilmeestä, että kyllä harmittaa”

auto1 (1)

"Auto voi sitten löytyä betoniseinästä"

Helsingin poliisin ylikomisario ja liikennevalvontatoiminnon johtaja Dennis Pasterstein oli yksi niistä, joka sattui kulkemaan erikoisen tilanteen ohi. Siinä  taksiauto oli juuttunut kaiteen päälle. 

Pasterstein kulki vapaa-ajallaan kyseisen rakennustyömaan ohi, kunnes hän huomasi jotain outoa. Hänen ajokaistalleen tuli vastaantulevia autoja. Sitten hän huomasi kaiteen päällä keikkuvan taksin ja pysähtyi ottamaan siitä kuvaan tien laitaan. 

–Paikka on kieltämättä todella pimeä. Siinä kohdassa ei ole oikein katuvalaistusta. Tuo kohta tulee oikein puskista, koska kaide on kapea ja harmaa, Pasterstein kuvailee. 

Alueella on alhainen nopeusrajoitus ja kaide itsessään on matala, joten varsinaisia vaaratilanteita siinä ei synny. Autoilijoille ja liikenteenkululle voi tulla kuitenkin ylimääräistä päänvaivaa, jos autoilijat eivät ajoissa kaidetta huomaa. 

–Tarkkana siinä saa olla. Ote voi herpaantua, jos ajorataa ei sillä hetkellä katso syystä tai toisesta. Auto voi sitten löytyä betoniseinästä tai kaiteen päältä. 

Väliaikaisissa liikennejärjestelyissä vastuu on loppujen lopuksi urakoitsijalla. Kaupunki myöntää luvat ja valvoo liikennejärjestelyjä, mutta urakoitsijalle jää pääasiallinen vastuu. 

Autoilija voi hakea korvauksia kaupungilta tässä tilanteessa samalla tavalla kuin tievaurioihin liittyvissä tapauksissa. Kaupunki käsittelee hakemuksen ja tekee päätöksen korvausvastuusta. 

Lisää aiheesta:

Pyöräilijä joutui ratsiaan Helsingissä ja suivaantui – poliisi: "Siinä rikotaan tätä sääntöä ihan huolella"Tästä liikennerikkomuksesta ei ole ennen määrätty sakkoja, mutta nyt napsahti – huomaatko, mikä meni pieleen?Videolla kuljettaja ohittaa suojatiessä kiinni olevan ratikan Helsingissä: "Jos tulisi lenkkeilijä, niin game over"Onko tässä Helsingin laiminlyödyin stop-merkki? "Sakkotuloilla voisi maksaa hoitajien palkankorotukset, hävittäjät ja paikata hallituksen alijäämän"Kammottava tuplatörttöily poliisiauton edessä Helsingissä: Ensimmäiseltä sankarilta lähti kortti, mutta miksi Mersu-kuskia ei rangaistu?Bussikuskin mitta tuli täyteen Tampereella: Nöyryytti Mersu-miestä keskellä kaupunkia
LiikenneonnettomuudetHelsinkiLiikenneKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Liikenneonnettomuudet
  • Eilen21:02
    Poliisi

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa

  • Eilen11:36
    Espoo

    Auto törmäsi kolmevuotiaaseen Espoossa – "Vakavat vammat"

  • Eilen10:48
    Puolustusvoimat

    Puolustusvoimien pakettiauto nokkakolarissa vakavin seurauksin – syyn uskotaan selvinneen

  • to14:36
    Kehä III

    Onnettomuus Kehä III:lla Vantaalla

  • ti16:23
    Paltamo

    Vakava onnettomuus: Puolustusvoimien pakettiauto ja henkilöauto törmäsivät, useita loukkaantuneita