Katulämmitys tuo säästöjä
Lämmitetty katu ei ole pelkkä mukavuustekijä vaan joissakin kohteissa järkevää kustannussäästönkin kannalta.
Valtion teknillisen tutkimuskeskuksen VTT:n katulämmityksen toimivuutta selvittäneessä kokeiluprojektissa kävi ilmi, että lämmitys helpottaa kadun kunnossapitoa ja alentaa kiinteistöjen huolto- ja kunnossapitokustannuksia.
Jyväskylän kävelykadulla lämmitetään 5 050 neliömetriä talvisin. Kaupungin katupäällikkö Tuula Smolander kertoo, että 1,3 miljoonan markan lämmitysinvestointikuluihin vuonna 1995 osallistuneet kiinteistöt ovat kuitanneet sijoittamansa summan säästyneinä siivouskuluina viidessä vuodessa. Kiinteistöt maksoivat lämmitysputkien asennustyöt kokonaan itse.
Kaukolämmön paluulämpöä putkissa nesteenä kierrättävä järjestelmä toimii automaattisesti kadun lämpötilaa mittaavien anturien avulla. Valvomossa toimintaa seurataan ja tarvittaessa siirrytään käsisäätöihin.
Lämmityksen käyttökulut on jaettu kaupungin ja kiinteistöjen kesken niin, että kaupunki maksaa 40 prosenttia kuluista ja kaksitoista kiinteistöä loput. Lämmitys maksaa 55-60 mk neliötä kohden vuodessa.
-Saman alueen auraaminen ja hiekoittaminen maksaisi noin 40 markkaa neliöltä. Kävelykadulla liikkuu kuitenkin tuhansia ihmisiä päivittäin, eikä auraaminen olisi helppoa. Kiinteistöt ovat säästäneet myös liukuportaiden korjauskuluissa, sillä kengissä kulkeva hiekka rikkoo niitä, Tuula Smolander sanoo.
VTT:n tutkimuksessa kerättiin kokemuksia Jyväskylän kävelykadun lisäksi Helsingin Eteläesplanadin katulämmityksestä.
Varjopuoliakin lämmityksellä on. Se synnyttää kovalla lumisateella sohjoa ja lammikoita kadulle. Lumettoman ja lumisen katuosuuden liittymäkohta voi olla liukas. 300 wattia neliötä kohden riittää sulattamaan kolme senttiä uutta lunta tunnissa ja pitämään tien pinnan sulana -13 asteeseen saakka.
Katujen lumia sulatetaan myös muissa Pohjoismaissa, USA:ssa, Kanadassa ja Japanissa.
(MTV3-STT)
Uusimmat
-
17:39
Brittipuolustajalla mieletöntä epäonnea – Leijonat jo neljän maalin karkumatkalle
-
17:28
Mahtava maali! Valtteri Filppula ohjaa Mikael Granlundin loistopassista
-
17:17
Massiivinen amerikkalaisalus tulee etelärannikolle turvaamaan Suomen teollisuuden kaasunsaantia
-
17:08
Etelä-Koreassa valtava räjähdys öljynjalostamossa – ainakin yksi kuoli, yhdeksän ihmistä loukkaantui
-
17:04
Mikael Granlundilta huikeat kiemurat - britti solmuun ja namusyöttö lapaan
-
17:03
KRP: Olkiluodon ydinvoimalan alueella on sukellettu ilman lupaa
-
16:55
Nyt on hämmentävää! Uskoisitko, että nämä "esineet" ovat oikeasti kakkuja?
-
16:50
Erdogan turkkilaismedialle: "Terroristijärjestöjä tukevia Suomea ja Ruotsia ei pidä hyväksyä Natoon, koska se on turvallisuusjärjestö"
-
16:48
Konkaripuolustaja tulittaa viivalta Leijonat kahden maalin johtoon
-
16:35
Leijonat siirtyy johtoon – MM-kisadebytantti iskee hurjan myrskyaallon jälkeen
-
16:34
F1-harjoituksissa tapahtui: virolaiskuski tutkintaan ensiesiintymisellään – myös Alonson ja Hamiltonin välillä kipinöi
-
16:23
FC Interin ja tähtipelaajan rahariidassa uusi käänne – seura maksanut korvauksista vain osan
-
16:15
Mentalisti Noora Karma loukkaantui pahasti juoksulenkillä – järkyttävät kuvat kertovat tilanteesta: "Keskityin vain siihen, etten pyörry"
-
16:14
Fernando Alonson avautuminen voi tuoda mestarikuskille seurauksia: "Pelkkää epäpätevyyttä tuomaristolta"
-
16:09
Azov-pataljoona: Sotilasjohto on määrännyt, että Mariupolin puolustaminen on lopetettava – MTV seuraa sotaa
-
15:58
Tutkija: Venäjän ilmoitus uusista tukikohdista maan länsirajalla odotettu – "Käytännössä ei ole välttämättä mitään merkitystä"
-
15:52
Poliisi: Joensuun karhuhavainto virheellinen – todennäköisesti kyse oli ”alueella liikkuneesta maastopukuisesta henkilöstä”
-
15:49
MTV seuraa: Kiekko pomppii nyt Leijonille – katso Armian onnekas maali
-
15:46
Archer ei kyennyt vammansa vuoksi leikkimään leluillaan, kunnes yksi laite muutti kaiken – katso koskettava video
-
15:38
MTV seuraa: Kalle Rovanperä tempaisi pohjat! Portugalin MM-rallissa käsillä uskomaton rengasfarssi – "Aika hiljaiseksi vetää"
-
Lataa lisää