Katso mitä tauteja suomalaiset tuovat mistäkin maasta
Lääkärikeskuksen Matkailuklinikan lääkäri Jukka Riutta kertoo, mihin tauteihin suomalaiset sairastuvat missäkin maassa.
Salmonella
Salmonellaa tuodaan nykyään eniten Thaimaasta. Aiemmin tautiin sairastuttiin erityisesti Espanjan-matkoilla.
Vatsatauti
Vatsatautiin sairastutaan eniten Intiassa ja Egyptissä. Jopa kahdeksan kymmenestä saa näissä maissa kahden viikon aikana vatsataudin. Vatsatautia tuodaan myös muista Afrikan ja Aasian maista.
Malaria
Malariaa tuodaan 90-prosenttisesti Länsi-Afrikasta. Silloin tällöin yksittäistapauksia löytyy myös Aasian- tai Latinalaisen Amerikan -matkaajilta.
Puutiaisaivokuume
Puutiaisaivokuumeeseen sairastutaan useimmiten Baltian maissa.
Tuhkarokko
Tuhkarokkotartuntoja saadaan erityisesti Keski-Euroopan matkoilta, joissa tauti on aiheuttanut lapsikuolemia.
Kuva: Colourbox.com
Studio55.fi/Tuuli Lindgren
Uusimmat
-
09:03
Mara huolissaan ulkomaisen työvoiman tulorajoista, Riikka Purralta suora vastaus: "Tulorajan tarkoituksena on rajoittaa maahantuloa"
-
08:38
OP:n maksuissa on häiriöitä – palkat ja eläkkeet myöhässä
-
08:35
Tutkimus löysi helpotuksen ikääntymisestä johtuvaan muistin heikkenemiseen: "Yksinkertainen ja edullinen keino"
-
08:30
Moottoriurheilutähti Lindsay, 26, ei sulattanut neuvoa bikinikuvien julkaisusta: "Voin olla kova kuljettaja, vaikka minulla on tekokynnet"
-
08:18
Inflaatio hidastui toukokuussa – ruoka kallistui eniten
-
07:54
Florida Panthersin yllättämä NHL-seura palkkasi uuden seurapomon
-
07:21
Sauli Niinistö matkaa Brasiliaan ja tapaa maan presidentin
-
07:01
Suomen tuntematon urheilusuuruus palaa maajoukkuepaitaan – "Jäämies" noussut lajilegendaksi maailmalla
-
06:57
Venäjä jatkoi ilmaiskuja Kiovaan, kolmen ihmisen kerrotaan kuolleen – MTV seuraa sotaa
-
06:55
Ismo Alangon bändikaverit tekivät aikoinaan Zen Cafén jäsenille festarikepposen: "Siitä tuli kallis lasku"
-
06:45
Millaiset tekijät vaikuttavat koiran luonteeseen? Rotu ei määritä kaikkea
-
06:39
Sevilla palasi taas Eurooppa-liigan valtiaaksi – pettynyt Jose Mourinho kohahdutti tempullaan
-
06:30
Hyundai-pomolta maukas viesti Teemu Suniselle? "Tärkeä osa tiimiämme nyt ja tulevaisuudessa"
-
06:08
Asiantuntija ei usko puheisiin "Putinin kokin" vallankaappausaikeista: "Hän ei ole sotapäällikkö"
-
06:01
SM-liigan sensaatiomestari turmion tiellä: Johtoporras pakenee ja pelaajat välttelevät – Sihvonen: "Ei kenenkään käsissä"
-
06:00
Kesän leväennuste: Lämmin ja tyyni sää voi kasvattaa sinileväkukinnat voimakkaiksi
-
05:44
Ravintola-ala: Valtaosa ulkomaisista työntekijöistä tienaa alle 1 600 euroa – tässä syy
-
05:34
Yksityisen sosiaalipalvelualan lakko laajenee tänään
-
05:33
Kolmevuotias lapsi rimpuili rattaissa, äiti läimi avokämmenellä, kiroili ja karjui – sivullinen soitti hätäkeskukseen
-
05:20
Edustajainhuone hyväksyi Yhdysvaltain velkakaton nostamista koskevan sopimuksen
-
Lataa lisää