Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Katso kartasta: Näihin paikkoihin tulee uusia superpeltipoliiseja – "Valmiina vuoden loppuun mennessä"

Google Earth
Julkaistu 11.07.2019 17:37
Toimittajan kuva

Annika Nuotto

annika.nuotto@mtv.fi

Ensimmäinen uudenmallinen poliisin nopeusvalvontakamera otettiin tänään käyttöön Valtatie Kuuden varrella Kouvolassa. Pian käyttöön tulevat myös muut jo asennetut uudet kamerat. Vielä suunnitteilla olevatkin on tarkoitus ottaa vuoden loppuun mennessä käyttöön. 

Uusia valvontakameroita on jo asennettu 42 kappaletta. Niiistä 23 kappaletta on Nelostien varrella ja 16 Kutostien varrella.

Tämän lisäksi uusia kamerakohteita on suunnitteilla kolmelle valtatielle ja yhdelle kantatielle. 

Google Earth

– Tavoitteena on, että suunnitteilla olevat kamerat olisi rakennettu ja valmiina tämän vuoden loppuun mennessä. Kilpailutukset ovat vielä kesken, kertoo projektipäällikkö Olli Rossi Intelligent Traffic Management Finlandilta.

Uusilla kameroilla pyritään vähentämään ylinopeuksia ja punaisia päin ajamista. Nopeusvalvontakameroita on pystytetty erityisesti niille tieosuuksille, joissa tapahtuu paljon onnettomuuksia.

Uudet kameratolpat toimivat tutkatekniikalla, joka on aikaisempaa tarkempi. Sillä pystyy näkemään muun muassa kuskin kasvot auton sisältä, ja turvavyön sekä matkapuhelimen käytön.

Lue lisää: MTV Uutiset live paikan päällä Kouvolassa: tältä näyttää uudenlainen poliisin valvontakamera

LiikennevalvontaLiikenneturvallisuusPoliisiKotimaa
Toimittajan kuva
Annika Nuotto
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Onnea, Vantaa! Näillä kameroilla pystytään valvomaan myös punaisia päin ajamista – tänne uudet peltipoliisit nousevatAjatko valtatiellä 21? Poliisi pystyttänyt tusinan uusia kameratolppia, mutta ei kerro, milloin ne otetaan käyttöönMTV Uutiset Live paikan päällä Kouvolassa: tältä näyttää uudenlainen poliisin valvontakameraNyt se alkaa! Uudenlainen peltipoliisi aloitti vahtitehtävänsä tänään Kutostiellä KouvolassaNyt se on tiedossa! Tällä päivämäärällä suomalainen liikenteenvalvonta mullistuu – MTV Uutiset kertoo, milloin uudet kamerat tulevat käyttöön ja missäSuomen uudet peltipoliisit miljoonainvestointi – tätä superkameraa ei noin vain huijata

Tuoreimmat aiheesta

Liikennevalvonta
  • 12:36
    Liikenneturvallisuus

    Autoilijan toiminta herätti poliisin huomion liikenteessä – "Ei ole toisen tienkäyttäjän asia alkaa kostamaan"

  • 21.11.16:05
    Poliisi

    Nuori kuski ajoi poliisipartion ohi Vantaalla – tämä näky sai poliisin pysäyttämään ajoneuvon

  • 20.11.08:45
    Talvi

    Poliisi varoittaa: Tästä talvitouhusta ropsahtaa sakkoja – "Muutamilla kuljettajilla lähtenyt lapasesta"

  • 14.11.18:52
    Liikenneturvallisuus

    Voiko tekoälyn valjastaa peltipoliisien avuksi Suomessakin?

  • 11.11.13:31
    Liikennesäännöt

    Yksi ratsia poiki 92 liikennevirhemaksua Kehä II:lla – tähän mokaan autoilijat sortuivat