Kotiyleisön edessä ajava Mercedes-kuski Lewis Hamilton koki lauantaina niukan, mutta katkeran tappion tallikaverilleen Valtteri Bottakselle Britannian GP:n aika-ajoissa. Hamilton sai selitellä pettyneenä tappiota jälkikäteen.
MAINOS
Koko F1-kausi C Morella!
Iso-Britannian GP suorana 12.-14.7.
Su: Iso-Britannian GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa
Kaksikon välille jäi lopulta vain 0,006 sekunnin ero. Bottas tykitti paaluaikansa (1.25,093) kolmannen osion ensimmäisellä yrittämällään. Hamilton tuli lähelle aivan session loppuhetkillä, toisella vedollaan.
Ennen tätä Hamilton oli ottanut neljä perättäistä paalua Silverstonessa. Bottaksella historia ei pohjannut menestystä, sillä ennen tätä hän oli ollut parhaimmillaan neljäs.
Hamilton yritti kääntää nopeasti pettymyksen taka-alalle.


