Oulun Kärpät uhkaa jäädä pudotuspelien ulkopuolelle SM-liigassa. Kyllä, sama Kärpät, joka lähti kauteen yhtenä suurimpana mestarisuosikkina. Ja sama Kärpät, joka on tehnyt kauden aikana merkittäviä pelaajahankintoja. Kärpät kamppailee rajun ongelman kanssa, johon joukkueen päävalmentaja Ville Mäntymaa ei meinaa löytää vastauksia.
Kierrosraportti: Raimo Helmisen SaiPalle ruma murskatappio – Kärppien rajut ongelmat jatkuvat
Katso myös: Jyrki Aho murahti: "*ituttaa!" Antoi palaa kuohuttavasta ratkaisusta
Kärpät hävisi viikonlopun molemmat KalPa-ottelunsa, kun lauantaina loppulukemat merkattiin Kuopiossa isäntien hyväksi 7–5. Perjantaina KalPa oli parempi lukemin 4–3.
Jo näistä numeroista selviää se, mikä on Kärppien isoin ongelmakohta: puolustuspelaaminen. Kärpät on päästänyt tällä kaudella toiseksi eniten maaleja koko Liigassa. Takana on vain sarjajumbo Jukurit (kaksi päästettyä maalia enemmän).
MTV Urheilun selostaja Juho Kokko kysyi lauantain KalPa-pelin jälkeen Kärppien päävalmentajalta Ville Mäntymaalta siitä, mistä oululaisjoukkueen oman pään ongelmat johtuvat.
