Kannattaako nelihenkisen perheen matkustaa Helsingistä Ouluun ja takaisin autolla vai junalla?
Kannattaako nelihenkisen perheen lähteä reissuun junalla vai omalla autollaan, jos tarkoitus on päästä mahdollisimman halvalla?
Bensiinin ja dieselin hinta on noussut hurjiin lukemiin. 95-oktaanisen bensiinin keskihinta oli Suomessa eilen Polttoaine.netin mukaan 2,169 euroa litralta, ja dieselin jopa 2,224 euroa per litra.
Mutta tuleeko auto vai juna tällä hetkellä edullisemmaksi yksittäisellä reissulla, jos verrataan vain arvioituja polttoainekuluja sekä junalippujen hintoja? Päästöjen puolesta juna voittaa bensiinikäyttöisen henkilöauton, mutta mitäpä, jos tarkastellaan pelkästään tietyn matkan kustannuksia?
Viiden jälkeen -ohjelma selvitti, minkä verran nelihenkisen perheen reissu Helsingistä Ouluun ja takaisin maksaisi kummallakin liikennevälineellä tällä hetkellä. Katso vastaus artikkelin yläpuolella olevalta videolta!
Lue myös: Diesel on jo bensaa kalliimpaa – miksi dieselkuskin pitää maksaa vielä käyttövoimaveroakin?
Uusimmat
-
12:42
Tv-tähdestä romuraudaksi: Ukrainan tykistö tuhosi Venäjän harvinaisuuden
-
12:33
Teknologiateollisuuden neuvotteluissa sopu – politiikan toimittaja avaa tuloksen merkitystä suorassa lähetyksessä klo 13
-
12:12
Leijonien MM-kultavahti Jussi Olkinuora palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
-
12:11
Turverekka ja henkilöauto kolaroivat Pietarsaaressa – tie poikki useamman tunnin
-
12:01
Salkkarit-tähden kuvapari naurattaa somessa: "Saatiin Kalle Laitela louhittua kerrostumien alta esiin"
-
11:51
Sääkartta kirkuu punaisena ensi viikolla – tältä näyttää uusi kuukausiennuste
-
11:51
Sähkön hinta laski ja sähkösopimus kaduttaa, onko mitään tehtävissä? – "Jälkiviisas on helppo olla"
-
11:44
EU-huippukokoukseen valmistautuvassa Kiovassa ilmahälytys – MTV seuraa sotaa
-
11:40
Lauri Markkasen poikkeuskäytös kiinnostaa NBA-faneja: "Laurilla on tämän takia mahdollisuus nousta todelliseksi supertähdeksi Jenkeissä"
-
11:33
Lionel Messin suuri päätös huojuu – tuore lausunto paljasti merkittävän muutoksen
-
10:59
Lotta Hintsan kasvot paloivat auringossa – julkaisi rajun kuvan: "Tämä sattuu"
-
10:40
Lapsi jäi jumiin patterin väliin Joensuussa – pelastamiseen tarvittiin putkimiehen apua
-
10:35
Käänteet Ukrainan sodassa voivat muuttaa eduskuntavaalien asetelman: "Siitä vallassa olevat hyötyvät"
-
10:29
Helsingin poliisin "korttihylly" alkaa täyttyä – tämänkin videon pahis määrättiin välittömästi ajokieltoon: "Tämä meno ei saa jatkua"
-
10:18
Tennistähti Nick Kyrgios pahoinpiteli ex-puolisoaan – tästä syystä tuomari hylkäsi syytteen
-
10:05
SM-liigan tähtivahdin kehityksestä paljastuu yllättävä tausta – Tero Lehterältä jäätävä tarina ikonisesta suomalaisvalmentajasta
-
09:55
Salkkarit-Ulla kertaa Pihlajakadun historiaa: "Helikopteri tippui sen niskaan"
-
09:30
Spike ei kauan ehtinyt juhlia: Bobi onkin nyt maailman vanhin koira!
-
09:08
27 yhdysvaltalaissenaattoria jyrähtää: Ei hävittäjiä Turkille ennen kuin Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys on hyväksytty