Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kammottavan kova kuulasarja! Olympiavoittajan huonoin työntö kantoi 22,27 – mannerlaatat jytisivät USA:ssa

Julkaistu 30.08.2020 08:39
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

Yhdysvaltain Ryan Crouser latasi hirmuisen kuulasarjan USA:n Des Moinesissa. Kaikki hänen työntönsä kantoivat yli 22 metrin, ja heikoin laakikin oli peräti 22,27-metrinen.

Vuoden 2016 olympiavoittaja Crouser avasi pelin juuri 22,27:llä. Sen jälkeen tärähti sarjan paras: 22,72. Sarjan loppukin oli hurjaa luettavaa: 22,70, 22,63, 22,68 ja 22,44.

– Yritin valmistaa itseni maailmanennätykseen (Randy Barnesin hallussa tuloksella 23,12) tänään parhaani mukaan. Iso työntö tulee vielä, Crouser sanoi Yhdysvaltain yleisurheiluliiton mukaan.

Stadionennätyksen tehnyt Crouser iloitsi tasaisuudestaan, vaikka iso työntö, hänen skaalassaan 23-metrinen, ei tullutkaan. Crouser koki The Des Moines Register -lehden mukaan, että sellainen oli kuitenkin hyppysissä.

Historian toinen

Crouserista tuli vasta historian toinen kuulantyöntäjä, joka on ylittänyt kilpailussa kaikilla kuudella työnnöllään 22 metriä. Tempun oli aiemmin tehnyt olympiakultaa urallaan voittanut Italian Alessandro Andrei vuonna 1987.

Crouserin oma ennätys ja on 22,91, joka syntyi tämän vuoden heinäkuussa Yhdysvaltain Mariettassa. Se on myös maailman tämän vuoden kärkitulos.

Toiseksi Des Mainesissa sijoittui Yhdysvaltain Nick Ponzio tuloksella 21,19. Saman parhaallaan työntänyt maanmies Payton Otterdahl oli kisan kolmonen.

1:40Ryan Crouser hyvillä mielin MM-hopeastaan:"Olin todella iloinen tuloksestani ja suorituksestani"Ryan Crouser oli viime syksynä hyvillä mielin MM-hopeastaan Dohassa.

Lisää aiheesta:

Ruotsalainen jysäytti hurjan kuulatuloksen YhdysvalloissaKuulafinaalissa järjetön taso – Ryan Crouser voitti uransa ensimmäisen MM-kullanME-mörssäri Ryan Crouser hurjana: ennätyksiä ja olympiakultaa hirmusarjalla!Uuden-Seelannin kuulajätti teki Timanttiliigassa hirvittävää jälkeä – neljä työntöä yli 22 metrin!Hurja kuulatulos! Puolalaistyöntäjältä pisin pukkaus Euroopassa yli 30 vuoteenViimeksi pidemmälle vuonna 1990 – uusiseelantilaismörssäri työnsi hirmukaaren!
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • 19:31
    MM-yleisurheilu

    Saga Vanniselta vaaditaan hurjaa temppua – Tommi Evilä linjaa: "Kaikki mahdollisuudet"

  • 18:44
    MM-yleisurheilu

    MM-sivallus: Tommi Evilä tiukkana – on lyötävä Ella Junnilasta ja Eveliina Määttäsestä kissa pöytään

  • 16:46
    MM-yleisurheilu

    Tokion stadionilla melkoinen näky Sydney McLaughlin-Levronen takia

  • 16:43
    MM-yleisurheilu

    Henkeäsalpaava päätös Tokion MM-kisapäivälle – historiallinen mega-aika tauluun

  • 16:19
    MM-yleisurheilu

    Keihään supertähdillä karut kohtalot: "Annoin todella kaikkeni"