Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
mm-kiekko_kansi_bg
MM-jääkiekko
Etusivu
Videot
Otteluohjelma
Sarjataulukko
Pistepörssi

Kalpeneeko ”Mörkö” Anttilakin tälle järkäleelle? Saksan jätti on pelottava ilmestys – ”Ei kannata alkaa painimaan”

imago images / Jan Huebner/ All Over Press
Julkaistu 21.05.2019 06:15
Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen, Kosice

matti.nyrhinen@mtv.fi

MattiNyrhinen

Saksan puolustaja Denis Reul on melkoinen ilmestys, kun hän tulee lähietäisyydelle. Kun järkäle pelkästään kävelee ohi, selkäpiitä karmii ajatus siitä, että hyppäisi hänen kanssaan kaukaloon tappelemaan kiekosta.

193 senttiä ja 112 kiloa täyttä lihasta – siinä on Saksan vastine Leijonien Marko ”Mörkö” Anttilalle.

16.1.40233017 (1)

Denis Reulin olemus herättää kunnioitusta.imago images / Jan Huebner/ All Over Press

29-vuotias Denis Reul on kovassa tikissä ja pelottavan näköinen kaveri, joka ei säästele vastustajiaan. Sen on kokenut myös harjoituksissa Tommi Huhtala, joka juhli Reulin joukkuekaverina Adler Mannheimissa tällä kaudella Saksan mestaruutta.

– Kyllä siinä on voimaa isossa miehessä. On voimatreeniä joskus tehty, Huhtala naurahtaa.

Reul ei silti ole mikään lihasköntti, joka on jäällä vain pelottamassa muita. Hän on pelannut Saksan nuorisomaajoukkueissa ja käynnissä ovat jo kuudennet MM-kisat. Reul oli mukana jo 2011 Slovakian edellisissä kisoissa, tuolloin 22-vuotiaana. Reulilla on myös NHL-varaus 12 vuoden takaa ja nuorena poikana kokemusta karttui Kanadan junioriliigasta ja viiden pelin verran AHL:stä.

LUE MYÖS: Kimi Räikkönen soitti Mika Saukkoselle ja esitti erikoisen pyynnön – hauska tarina nauratti Hockey Night -takkeihin pukeutunutta MM-kisaporukkaa

MAINOS

Jääkiekon MM-kisat C Morella!

Suomi – Saksa tiistaina 21.5. klo 13.15 C More Sport 1/MTV3

Kaikki ottelut suorana C Morella. Suoratoistona ottelut katsottavissa vain cmore.fi-palvelussa.

Takavuosina räiskyi, mutta iän myötä jäähymäärä on laskenut tasaisesti. Reul otti esimerkiksi tällä kaudella Saksan DEL-liigassa vain 22 rangaistusminuuttia. MM-kisoissa hän on käynyt jäähyaitiossa kerran.

– Saksassa saa pelata aika fyysisesti ja ”boksata” ulos, mikä sopii kyllä hänelle aika hyvin. Ei ole helppoa kiertää, kun hän laittaa mailan poikittain siihen eteen. Jollain muulla keinolla tarvitsee mennä ohi, ei ehkä kannata alkaa painimaan, Huhtala naurahtaa.

– Kyllä hänen vahvuutensa ovat alivoimapelissä, on siinä ihan ykkösäijä meillä. Ottaa aika pelottomasti kroppaan kiekkoa, eikä sinne maalin eteen ole kyllä kiva mennä, kun hän on siellä, Huhtala sanoo.

Vaikka kaljupäinen Reul on pelottava hahmo, joka tekee vastustajan elämän epämukavaksi, kaukalon ulkopuolella mies on täysin toinen. Tässäkin on paljon samaa suhteessa Anttilaan.

– Erittäin mukava tyyppi, ulkonäkö pettää. Hän on lempeä jätti siviilissä, Huhtala sanoo.

(Artikkeli jatkuu kuvan alla)

16.1.40109189Jään ulkopuolella Denis Reul on lempeä jätti, joka rakastaa Fazerin Sinistä.imago images / masterpress/ All Over Press

Reulin sydämessä on myös erityinen paikka eräälle suomalaiselle herkulle.

– Hän on hirveä Fazerin Sinisen fani. Se on hänen suosikki, jota aina raahaan hänelle Suomesta, Huhtala paljastaa.

LUE MYÖS: ”Hänellä ei ole helppo työ” – HIFK-ikoni Toni Söderholmilla kova urakka vakuuttaa saksalaiset

Anttila osaa jo odottaa

Tämän päivän ottelussa on edessä mörköjen kohtaaminen, väistämättä. Reulin tehtävä on vartioida ja putsata Saksan maalin edustaa, kymmenen senttiä pidemmän, mutta viitisen kiloa kevyemmän Anttilan pitäisi nimenomaan päästä sinne.

– Joskus olen pelannut häntä vastaan. Iso ja vahva kaveri, mukava päästä vääntämään. Heillä on muutenkin kurinalainen ja fyysinen joukkue, joten saadaan varmasti kova vääntö aikaiseksi, Anttila sanoo.

LUE MYÖS: Toni Söderholm virnuili viekkaasti Leijonien murtamisen aseista – Jukka Jaloselta samaan aiheeseen tyly murahdus

– Tarkempaa mielikuvaa hänestä ei ole, mutta sen muistan, että vahva kaveri, joka tykkää painia maalin edessä. Minun homma on kuitenkin olla siellä, niin varmasti ollaan vastakkain, ”Mörkö” povaa.

Lisää aiheesta:

Leijonien NHL-pakin raju lempinimi unohtui MM-kisoissa – "Toivotaan, että kukaan ei muistakaan…"Marko Anttilasta on paljastunut yllättävä näky MM-kisoissa – miten tämä on mahdollista 37-vuotiaana?Marko Anttilasta tehdään jo lauluja, "Mörkö" lähettää terveiset häntä palvovalle kansalle – ”Olen aina rakastanut sitä”Tanskan järkäleeltä varoittavat terveiset Kaapo Kakolle – ”Minun hommani varmistaa että hänellä on mahdollisimman epämukavaa”Onko tämä puolustaja Leijonien täsmäase? Laukoo joukkuekavereitakin hirvittäneellä voimalla – tie tähtiin lähti leijonahyökkääjän keittiön pöydän altaJesse Joensuu varoittaa Leijonia Jokerit-seurakavereistaan – "Ei läpihuutojuttu"
MM-jääkiekkoLeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko
  • 3.10.19:27
    Naisleijonat

    Naisten jääkiekkoon merkittävä muutos

  • 27.9.16:39
    Jääkiekko

    Ruma kulissipaljastus jääkiekon MM-kisoista – entinen NHL-kasvo ehdotti Ruotsille sikamaista temppua

  • 21.8.20:56
    NHL

    MM-kisojen tähdelle jättisopimus NHL:ssä

  • 19.8.15:01
    Leijonat

    Herkkuottelu kirsikkana – näin Leijonat pelaa MM-kisoissa 2026

  • 19.8.08:43
    Jääkiekko

    Iso pomo myöntää: Jääkiekon MM-kisojen kuuma peruna pöydällä – "Todella iso aihe"