Toyotan suomalaistähti Kalle Rovanperä hakee torjuntavoittoa perjantain erikoiskokeilta Sardinian MM-rallissa. Jo torstaiaamun testierikoiskokeen ensimmäinen kierros näytti, että Rovanperällä on edessään tukala urakka ensimmäisenä autona tiellä.
LUE MYÖS: MM-kuskin rallille karu alku Sardiniassa: auto syttyi tuleen testipätkällä
Puuppolalainen oli shakedownin avausvedolla vasta 17. nopein, kun edelle ehti ykkösluokan kilpureiden lisäksi myös kuusi WRC2-luokan autoa.
– Oli kyllä tosi liukasta, eikä auton säädöt olleet myöskään kovin hyvät tuollaiselle tielle. Sitten vähän säädettiin ja sen jälkeen tuntui jo paremmalta. Ei toki päästy enää puhtaalle tielle kokeilemaan, rallin MM-sarjaa ylivoimaisesti johtava Rovanperä summasi.
– Ensimmäinen veto tuntui vähän vaikealta. Ei ole oikein tällaisessa olosuhteessa päästy testaamaan, joten voi olla, että muutoksia pitää tehdä. Mahdollisimman paljon pitää vain yrittää saada pitoa jousituksesta. Sora täällä on tosi karkeaa ja kovan pinnan päällä, joten pitoa ei paljoa ole. Sitä pitää vain kaivaa jostain.
Rovanperä kohensi vauhtiaan testipätkän muilla vedoilla ollen lopulta viides, mutta pääsi tuolloin ajamaan jo ”auratulla” tiellä. Perjantaiaamuna erot voivat venähtää, joten suomalaiskuski suunnittelee maltillista taktiikkaa.
– Täällä kun auraa tietä, on voittotaisteluun tosi vaikea päästä ilman muiden ongelmia. On vain suhtauduttava asiaan niin, että ajaa ehjän kisan ja pääsee maaliin mahdollisimman hyvällä tuloksella, Rovanperä mietti.