Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaivosala kiillottaa rumaa mainettaan akkumetalleilla – "kaivostoimintaa tarvitaan, jotta liikenteen sähköistyminen olisi mahdollista"

1:55Valtion kaivosyhtiö Terrafame rakentaa Sotkamoon akkukemikaalitehtaanValtion kaivosyhtiö Terrafame rakentaa Sotkamoon akkukemikaalitehtaan. Uutisjuttu on peräisin viime lokakuulta.
Julkaistu 17.01.2019 17:35

MTV UUTISET–STT

Riepoteltu kaivosteollisuus myöntää, että keskustelu malminetsinnän ja kaivostoiminnan hyödyistä ja haitoista on välttämätöntä. Tuorein kiistely roihahti joulukuussa kaivos- tai louhintaverosta.

– Kaivoksista on keskusteltu entistä enemmän, arvioi Kaivosteollisuuden toiminnanjohtaja Pekka Suomela.

Kaivosyhtiöiden on väitetty tulouttavan valtavia voittoja ulkomaille ja jättävän ympäristöhaitat suomalaisten veronmaksajien huoleksi. Muuttamalla verotusta Suomi saisi arvostelijoiden mukaan osansa kaivoksen tuotoista.

Kaivosteollisuus on saanut ankaraa kritiikkiä myös ympäristön pilaamisesta. Suomen valtion pääosin omistaman Terrafamen edeltäjän Talvivaaran rumat avolouhokset ja päästöt vesistöihin ovat hyvässä muistissa.

Parantaakseen kuvaansa ala on luonut kestävän kaivostoiminnan verkoston, johon kuuluu kaivosyhtiöiden lisäksi keskeisten sidosryhmien edustajia ympäristöjärjestöistä alkaen.

Kaivosteollisuuden keskeisin ympäristöargumentti on liikenteen sähköistyminen. Akkumetalleja tarvitaan myös päästöttömän aurinkoenergian varastoinnissa. Terrafame päätti lokakuussa rakentaa akkumetallitehtaan.

– Kaivostoimintaa tarvitaan, jotta liikenteen sähköistyminen olisi mahdollista, tähdentää Terrafamen toimitusjohtaja Joni Lukkaroinen.

Lue myös: Kaivosala arvioi kaivosverotuksen muuttuvan – kattava kuva vaikutuksista tarpeen

Jokaisesta eurosta 23 senttiä valtiolle

Suomela pitää selvänä, että uusi kaivosvero tulee. Hän vaatii kuitenkin, että kaivosveroista käytävän keskustelun pohjaksi on hankittava riittävän kattava kuva kaivosverotuksen kokonaisvaikutuksista kilpailijamaissa.

Lukkaroinen kertoo, että verokuormituksen oleellinen lisääntyminen vaikuttaa yhtiöön, pienet viilaukset eivät.

– Ulkomaisten sijoittajien kannalta keskustelu verosääntöjen muuttamisesta on erittäin vahingollista, Lukkaroinen arvioi.

Hänen mukaansa jokaisesta Terrafamen tuottamasta eurosta palautuu Suomen valtiolle 23 senttiä erilaisina veroina ja maksuina.

Kaivosteollisuus muistuttaa, että kaivostoimintaa koskee normaali elinkeinoverotus. Suomela sanoo, että kaivoksen sulkemisessa tärkeintä on kunnollinen varautuminen siihen kaivoksen toiminnan aikana. Verotuksen kiristäminen ei tähän oikein istu.

Perustaminen pitkäjänteistä puuhaa

Kaivoksen perustaminen on pitkäjänteistä ja rahaa nielevää puuhaa. Kaivosta Sodankylään aikovan, Anglo Americaniin kuuluvan Sakatti Miningin toimitusjohtaja Jukka Jokela kertoo, että Anglo American aloitti etsinnän vuonna 2004. Ensimmäinen malmin läpäissyt kairaus Sakatissa tapahtui vuonna 2009.

Ympäristövaikutusten arvioinnin on määrä valmistua tänä vuonna. Luvitus on valmis aikaisintaan vuonna 2028. Sen jälkeen kaivoksen rakentaminen kestää 2–2,5 vuotta.

Sakatti arvioi tuotannon kestävän sen jälkeen yli 20 vuotta.  

Lisää aiheesta:

Näitä kaivoshankkeita EU edistäisi nopeutetusti SuomessaVenäjän öljystä ja kaasusta irrottautuminen kasvattaa Kiina-riskiä – samalla kiinnostus kaivoksiin Suomessa kasvaaHallituksen esitys kaivosverosta jakaa mielipiteitä – lausunnoissa verotuottoa pidetään niin hämmästyttävän alhaisena kuin hyvin suurenakinKaivosala pelkää louhintaveroa: "Silloin ollaan isojen haasteiden edessä"Kaivosala arvioi: Kaivosten verotus muuttuu – "Hankittava riittävän kattava kuva"Kainuun luontoväki: Stop Talvivaara on kuopattu – Talvivaara olisi pitänyt sulkea viisi vuotta sitten, nyt tilanne on muuttunut
KaivoksetLiikenneSähköautotTalous

Tuoreimmat aiheesta

Kaivokset
  • Eilen06:59
    Venezuela

    Ainakin 14 kaivostyöntekijää kuollut Venezuelassa

  • 15.9.12:26
    Trumpin Yhdysvallat

    Trumpilla diilisuunnitelma: Terrorismin vastaista kauppaa

  • 18.7.16:56
    Kolumbia

    Kolumbiassa jumiin jääneiden kaivostyöntekijöiden 18 tunnin piina päättyi

  • 15.7.05:45
    Ydinvoima

    Suomalaispomo lobbaa Ruotsia louhimaan radioaktiivista metallia – rajaisi myös kuntien puuttumista kaivoshankkeisiin

  • 4.7.06:15
    Afrikka

    MTV Zimbabwessa, jossa kultaa kaivetaan jopa hengen uhalla – pienkullankaivajan mailla käy luvattomia kullanetsijöitä