Suomen Jouni Kaitainen sijoittui kolmanneksi Lahden Salpausselällä yhdistetyn maailmancupin osakilpailussa perjantaina. Voiton vei Saksan Ronny Ackermann.
Kaitainen hävisi kisan voittaneelle Ackermannille 1.23 minuuttia. Kaitaisen edelle kiilasi myös toiseksi sijoittunut Itävallan Felix Gottwald. Samppa Lajunen oli kisan kuudes (+1.57 min).
Muista suomalaisista Hannu Manninen 14:s, Jaakko Tallus 18:s, Mikko Keskinarkaus 33:s ja Ville Kähkönen 37:s.
Palkintopallisija oli Lahden hiihtoseuraa edustavalle mutta Kuopiossa asuvalle Kaitaiselle uran ensimmäinen. Aiemmin hän oli yltänyt parhaimmillaan viidenneksi.
-Toiseksi viimeisen nousun päällä uskalsin jo huoahtaa ja ajatella palkintopallisijaa. Eihän tämmöisestä voinut uneksiakaan, Kaitainen hymyili.
Kaitainen, 22, on vuosia ollut onnistuessaan lajin parhaita mäkimiehiä, joten mäkiosuuden kakkossijassa ei ollut mitään yllätyksellistä. Kahdella 117,5-metrisellä Kaitainen pääsi 15 kilometrin hiihto-osuudelle 46 sekuntia Saksan Georg Hettichin jälkeen. Kolmantena startannut Ackermann kuroi 17 sekunnin eron Kaitaiseen nopeasti kiinni ja karisti Kaitaisen kannoiltaan paria kilometria myöhemmin. Hettichin ohi Kaitainen pääsi ennen kymmentä kilometriä kunnes takaa nousi Kaitaisen ohi Gottwald.
-Taktiikkana oli hiihtää kaksi ensimmäistä kiekkaa rauhallisesti omaa hiihtoa. Kun sain Hettichin kiinni (vajaassa 10 kilometrissä), huilasin vähän ja sitten aloin uudestaan hiihtää. Toinen kierros oli tänään raskain, eikä yhtään enempään ollut paukkuja, Kaitainen tunnusti.
Kaitaisen hurmioitunut hiihto ei ollut pelkästään mukana eläneen kotiyleisön ansioita, vaan viitteitä saatiin jo viime viikonloppuna Oslossa. Kaitainen hiihti viime lauantaina 11:nneksi nopeimman ajan ja nousi 16:nneksi. Sunnuntaina epäonnistunut voitelu jätti Kaitaisen 12:nneksi.
