Viikon päästä alkavaksi ilmoitetun, kahden viikon mittaisen lakon vaikutus suomalaiseen metsäteollisuuteen olisi yhteensä yli 900 miljoonaa euroa, arvioi työnantajajärjestö Metsäteollisuus.
Järjestön arvion mukaan mekaanisen metsäteollisuuden eli sahojen ja vaneritehtaiden osalta lakko aiheuttaisi 270 miljoonan euron sekä paperi-, kartonki- ja sellutehtaiden osalta 640 miljoonan euron menetykset.
Viennille olennaisen metsäteollisuuden lakko maksaisi Suomelle 500 miljoonan euron vientitulot ja yhteiskunnalle lähes 50 miljoonan euron verotulojen menetyksen, järjestö laskee.
Neuvotteluhalut vai nokkimisjärjestys hukassa?
Metsäteollisuus neuvottelee mekaanisen metsäteollisuuden työehtosopimuksesta Teollisuusliiton sekä paperi-, kartonki- ja selluteollisuuden työehtosopimuksesta Paperiliiton kanssa.
Sahojen ja vaneritehtaiden osalta neuvottelut eivät ole Metsäteollisuuden mukaan edenneet, ja työnantajajärjestö pitää lakkoa niiden piirissä erittäin todennäköisenä.
– Teollisuusliittoa eivät aidot neuvottelut ja yhdessä sopiminen näytä kiinnostavan. Se pyrkii yhdenmukaiseen pakettiratkaisuun kaikilla vientialoilla, Metsäteollisuuden työmarkkinajohtaja Jyrki Hollmén sanoo järjestön tiedotteessa.
Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto kummeksuu väitettä neuvotteluhaluttomuudesta. Hänen mukaansa osapuolet tapasivat toisensa perjantaina ja asetelma on päinvastainen.
– Perjantaina Metsäteollisuuden neuvottelijat ilmoittivat meidän neuvottelijoille, ettei meillä ole mitään neuvoteltavaa ennen kuin Paperiliiton sopimus on valmis, Aalto sanoo STT:lle.
Käsityksen alojen etenemisjärjestyksestä jakaa Paperiliiton puheenjohtaja Petri Vanhala, vaikka hän ei nimenomaista tapausta osaa kommentoida.
– Yleensä aina on mennyt niin, että paperin pöytä on ratkaistu ensin ja sitten vasta mekaaninen, Vanhala muistelee uransa aikana käytyjä neuvotteluja.