Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Kadonneen insinöörin kalutut luut löytyivät puistosta Berliinissä – poliisi pidätti kemian opettajan epäiltynä kannibalistisesta murhasta

Julkaistu 20.11.2020 18:38
Toimittajan kuva
Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

Berliinissä poliisit ovat pidättäneet 41-vuotiaan opettajan epäiltynä seksuaalisävytteisestä murhasta ja kannibalismista, uutisoivat muun muassa BBC ja Guardian sekä saksalaismediat.

Tapauksen tutkinta käynnistyi, kun Berliinin pohjoisosissa sijaitsevasta puistosta löydettiin luita tämän kuun alkupuolella.

Poliisin mukaan yksi luista oli kaluttu täysin puhtaaksi lihasta. Tämä sekä eräät muut havainnot saivat tutkijat epäilemään, että tapaukseen liittyy myös kannibalismia.

Luut kuuluivat kaksi kuukautta sitten kadonneelle miehelle.

Lopulta erikoiskoulutetut poliisikoirat johtivat poliisit epäillyn asunnolle, joka sijaitsee luiden löytymispaikan lähistöllä. Ratsia kotiin sekä pidätys tehtiin tämän viikon torstaina.

Teosta epäillyn miehen kerrotaan opettavan työkseen matematiikkaa ja kemiaa.

Epäillyn koton löytyi myös 25 kiloa natriumhydroksidia, jota voidaan käyttää esimerkiksi kudosten sulattamiseen ja tuhoamiseen. Epäilty väittää, että kemikaali oli hankittu saippuan valmistamisen.

Tappajaksi epäillyn Stefan R:n kerrotaan vierailleen verkkosivuilla, jotka niin ikään antavat tutkijoille viitteitä ihmissyönnistä. Saksassa on tavallista, ettei epäiltyjen sukunimiä paljasteta rikostutkinnoissa.

Sähköinsinöörinä työskennellyt Stefan T:ksi nimetty uhri oli lähtenyt kotoaan keskiyön tienoilla 5. marraskuuta ja hänen kämppiksensä ilmoittivat miehen kadonneeksi myöhemmin.

Viitteitä aiempaan hirmutekoon

Saksassa media vertaa tapahtunutta vuonna 2006 elinkautiseen tuomitun Armin Meiwesin hirmutekoon. Armin Meiwes löysi uhrinsa kannibalismista kiinnostuneiden ihmisten chat-palvelusta.

Hän filmasi murhan, ja nauhoite todisti myöhemmin, että Meiwes oli tappanut 43-vuotiaan miesuhrinsa saadakseen seksuaalista mielihyvää. Meiwes oli tekohetkellä 44-vuotias.

Myös tuoreessa tapauksessa tekijä ja uhri olivat olleet yhteydessä verkossa ennen veritekoa. Tiedot perustuvat syyttäjän lausuntoihin.

Aiheesta kertoi aiemmin Suomessa Iltalehti.

SaksaKuolemantapauksetUlkomaat
Toimittajan kuva
Tommi Forsman
MTV Uutiset

Tommi Forsman työskentelee MTV Uutisissa uutistoimittajana, editoivana toimittajana sekä etusivua taittavana toimittajana. Hän kirjoittaa laajasti eri aiheista.

Lisää aiheesta:

Yksi virhe ratkaisi Porin raa'an silpomismurhan – tärkein todiste saatiin vasta kuukausi henkirikoksen jälkeenMies työsi peräsuoleensa maailmansodan aikaisen kranaatin – joutui pomminraivaajien piirittämäksiVeitseniskuja keskellä päivää Tampereen keskustassa – video näyttää rajut tapahtumatPerheenisä murhattiin kotiinsa Salossa – neljä tekijää tunkeutui taloon ja teloitti nukkuvan miehenPuolisolta kylmäävä viesti – Akin hämärä kuolema vaivaa vakuutustutkijaaRenee kuoli Trumpin hallinnon agentin luoteihin, 6-vuotias jäi orvoksi – tämä uhrista tiedetään

Tuoreimmat aiheesta

Saksa
  • 29.1.14:01
    Ukraina

    Saksa lyttää Ukrainan suuren haaveen

  • 18.1.15:30
    Grönlanti

    Orpo Ylellä: Trump on tulkinnut Grönlanti-toimet väärin

  • 18.1.14:51
    Emmanuel Macron

    Macron: EU ei taivu Grönlanti‑tulleihin – Italian Meloni soitti Trumpille

  • 17.1.07:05
    Helsinki

    Kommentti: Helsinki on parempi kuin Berliini

  • 12.1.05:18
    Grönlanti

    Bloomberg: Saksa aikoo ehdottaa Naton yhteistyötä arktisen alueen turvaamiseksi