Jussi haluaa kohahduttaa luomuksillaan

Muodin huipulle -kilpailija Jussi Salminen.
Muodin huipulle -kilpailija Jussi Salminen.
Julkaistu 28.01.2011 09:58(Päivitetty 03.02.2011 15:32)

Turkulainen Jussi Salminen, 22, on yksi Muodin huipulle 2011-suunnittelijajoukon nuorimmista.

Jussi opiskelee vaatetusalaa toista vuotta Mynämäen käsi- ja taideteollisuusopistossa. Nuori mies on haaveillut vaatesuunnittelijan urasta pikkupojasta lähtien. Muodin huipulle -kilpailuun Jussi lähti mukaan sen takia, että hän haluaa näyttää kaikille oman osaamisensa.

Jussi haluaa tarkoituksenmukaisesti kohauttaa ja provosoida tyylillään: yksi haaveista on valmistaa villejä unisex-vaatteita kaiken ikäisille. Omaa tyyliänsä hän kuvailee avantgardistiseksi, erikoiseksi ja tummaksi, mutta samalla räiskyväksi. Määrätietoisen kehittymishaluinen Jussi haaveilee nimenomaan olevansa omaperäinen suunnittelija.

Jussi uskoo nuoruuden olevan hänelle vahvuus kilpailussa, sillä hän tekee innovatiivisesti uusia asioita. Salaiseksi aseekseen Jussi nimeää erikoisen muotokielen, sillä hän ei tyydy perinteiseen tyyliin.

Jussin suurin haave on oma vaatemerkki. Hän unelmoi omista putiikeista myös ulkomailla.

Muodin huipulle 22.2. klo 20 alkaen MTV3-kanavalla, pikauusinnat AVA-kanavalla.

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle