Kaapo Kakon tarina ei ole rakentunut yhdessä yössä. Huipputaitava hyökkääjä on hurmannut moneen otteeseen muun muassa eri juniorisarjoissa.
Ylälaidan videolla Tulosruudun juttu lauantain SM-liigakierroksesta.
TPS:n B-junioreissa Kakkoa valmentanut Hermanni Vidman muistelee hetkeä, jolloin Kakon lahjakkuus iski oikein kunnolla alitajuntaan.
– Hän oli silloin C-junioreissa ja he olivat Raumalla Pitsiturnauksessa. Siellä hän taisi tehdä kuuteen peliin 26 tehopistettä. Se oli sunnuntai, kun C-junioreiden koutsi soitti ja sanoi, että hän on nyt väärässä paikassa. Pitäisikö hänen tulla teidän kanssa B:n mukaan, Vidman muistelee MTV Sportille.
– Eikä se tuohon loppunut. Olisiko ollut saman vuoden joulukuu tai vuodenvaihde, kun hänellä alkoi olla joka pelissä niin paljon maalipaikkoja, että aloimme puhumaan siitä, pitäisikö hänet nostaa A:han. TPS:n nykyinen päävalmentaja Kalle Kaskinen oli silloin siellä. Kun Kaapo pelasi muutaman pelin heidän mukanaan, niin hän oli heti oikeassa paikassa, Vidman jatkaa.
Vidmanin mukaan kaikki tämä viittaa yhteen isoon teemaan.
– Kun hänet on nostettu vanhempien mukaan, niin hän ei ole tarvinnut mitään sopeutumisaikaa. Hän on ollut heti kotonaan, Vidman pohtii.
Nykyään TPS:n A-junioreita valmentavan Vidmanin mukaan helpot hyppäykset selittyvät sekä lahjakkuudella että sillä, miten Kakolle pelaaminen on yksinkertaisesti ”niin helppoa”.

