Leijonat kohtaa tämän kevään MM-finaalissa Kanadan. Sama pari on taas huipennuksessa vastakkain – aivan kuten edellisissä MM-kisoissa kaksi vuotta sitten. Kansainvälinen lehdistö uteli Jukka Jaloselta sitä, miten Kanada on muuttunut kahden vuoden takaiseen ryhmään nähden. Jalonen latasi tähän rehellisen vastauksen.
MAINOS
Jääkiekon MM-kisat 15.–31.5.2026
Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.
Suomi ja Kanada kohtasivat kevään 2019 MM-finaalissa Bratislavassa. Tuo ottelu muistetaan erityisesti Marko Anttilan kahdesta osumasta.
Lauantain Saksa-välierävoiton jälkeen Leijonien päävalmentajaa Jukka Jalosta pyydettiin vertailemaan Kanadan tuolloista ja nykyistä MM-ryhmää.
– Kanadalla on aina hieno joukkue. Täynnä NHL-pelaajia. Mutta jos rehellisiä ollaan, niin en oikeastaan välitä paljoa, Jalonen totesi suorasanaisesti.

