Poliisin mukaan talvinen ajokeli on aiheuttanut useita ojaanajoja ja kolareita eri puolilla Lappia, mutta vakavimmilta onnettomuuksilta on vältytty.
Joulun menoliikenne on ollut odotuksista poiketen lauantaina hyvinkin maltillista, kertoo liikenneoperaattori Kirsi Salokanto liikenteenohjausyhtiö Fintrafficin tieliikennekeskuksesta.
– Mitään isoja automääriä ei ole nähty päätiestölläkään. Ihan normaalia lauantaipäivän liikennettä pikemminkin, Salokanto sanoo STT:lle.
Fintraffic ennusti lauantaista alun perin tämän vuoden joulun menoliikenteen vilkkainta päivää.
Liikenne on sujunut Salokannon mukaan ilman ruuhkia tai isompia häiriöitä.
– Pikkukolareita ehkä enemmänkin. Kuitenkin niin, että liikenne on päässyt ihan hyvin kulkemaan sellaisissa kohdissa, missä jotain pientä häiriötä on ollut.
Liikennemääriin vaikuttaa Fintrafficin mukaan tänä vuonna se, että joululiikenne jakautuu tavallista pidemmälle ajanjaksolle, sillä joulupyhät osuvat keskelle viikkoa.
– Menoliikennettä tulee monena päivänä, eikä se kasaudu vain yhdelle päivälle, Salokanto kertoo.
