Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Joukkoliikenteen tarkastusmaksuista käsittämätön määrä maksuhäiriömerkintöjä

Voimassa oleva häiriömerkintä maksamattomasta tarkastusmaksusta on tällä hetkellä noin 32 000:lla. Kuvituskuva.
Voimassa oleva häiriömerkintä maksamattomasta tarkastusmaksusta on tällä hetkellä noin 32 000:lla. Kuvituskuva.Lehtikuva
Julkaistu 30.08.2016 10:04

MTV UUTISET - STT

Jopa 17000 suomalaista vuodessa saa maksuhäiriömerkinnän, koska he eivät ole maksaneet joukkoliikenteen tarkastusmaksua, kertoo Suomen Asiakastieto.

Arvioitu määrä perustuu yrityksen keräämiin tilastoihin. Asiakastiedon mukaan vuosina 2012-2015 liputta matkustamisesta johtuneita merkintöjä on vuosittain rekisteröity 12000-17000 henkilölle.  
Vuosittain määrätyistä noin 70 000-80 000 joukkoliikenteen tarkastusmaksusta suuri osa jää perintäyrityksistä huolimatta maksamatta.  

Voimassa oleva häiriömerkintä maksamattomasta tarkastusmaksusta on tällä hetkellä noin 32 000 henkilöllä.

– Ilman lippua matkustaminen näyttäisi olevan toistuvaa toimintaa, sillä jokaiselle rekisteröidylle on kertynyt keskimäärin 2-3 merkintää vuodessa, Suomen Asiakastiedon liiketoimintajohtaja Jouni Muhonen kertoo tiedotteessa.  

Muhonen arvelee, että osalla merkinnän saaneista kyse on välinpitämättömyydestä, kun oma taloudenhallinta on suistunut raiteiltaan. Maksuhäiriömerkintä voi haitata merkittävästi esimerkiksi vuokra-asunnon saamista.  

Asiakastiedon mukaan maksamattomista tarkastusmaksusta aiheutuu yleensä niin sanottu UMS-merkintä, joka tarkoittaa suppeaa ulosottoa. Kun kyseessä on suppeasta ulosotosta aiheutunut merkintä, se poistuu kun velka on kokonaisuudessaan suoritettu.  

Lisää aiheesta:

Maksuhäiriöisiä tuhansia enemmän kuin vuosi sitten: "Lakimuutos ei ole onnistunut"Maksamattomat sähkölaskut aiheuttaneet tuhansia maksuhäiriömerkintöjä – pienikin yllättävä menoerä voi viedä maksukyvynElämää määrittävä maksuhäiriömerkintä ruokkii itse itseään – "Sitä koitetaan vältellä lisävelkaantumisen uhalla"Maksuhäiriöisiä ennätysmäärä – tänä vuonna tullut jo lähes 1 000 000 uutta merkintää: "Ihmiset ovat velkaantuneita moneen suuntaan"Maksuhäiriömerkinnät lisääntyvät – merkinnät kasaantuvat samoille ihmisilleKSML: Yli tuhat alaikäistä joutuu vuosittain ulosottoon
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 11:55
    Finlandia-palkinto

    Tässä ovat tietokirjallisuuden Finlandia-ehdokkaat

  • 11:11
    Sää

    Etelän ensilumi näkyy sääennusteessa – "Kaiken meteorologien sanoman voi unohtaa"

  • 10:54
    Sanna Marin

    Asiantuntija Sanna Marinin viestinnästä: "Taustalla suunnitelma, se on aivan selvä"

  • 07:30
    Matti Vanhanen

    Pyöreitä vuosia täyttävällä Matti Vanhasella on sanansa sanottavana Orpon hallituksesta: "Väärään aikaan"

  • 06:01
    Ukrainan sota

    Kysely: Lähes puolet suomalaisista pelkää suursodan alkavan