Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Joukko narkolepsiaan sairastuneita vaatii käräjillä korvauksia sikainfluenssarokotteen vuoksi

6:01Pandemrix-oikeudenkäynti alkaa – narkolepsiaan sairastuneet vaativat korvauksiaOikeudenkäynti Pandemrix-rokotteen haittavaikutuksista alkaa, MTV Uutiset Live ennakoi päivää oikeudessa kello 8.45 alkaen.
Julkaistu 27.09.2022 06:27(Päivitetty 27.09.2022 08:04)

MTV UUTISET – STT

Joukko sikainfluenssarokotteen jälkeen narkolepsiaan sairastuneita vaatii Lääkevahinkovakuutuspoolilta korvauksia Helsingin käräjäoikeudessa. 

Vahingonkorvauskanteen pääkäsittely alkaa oikeudessa tänään. MTV Uutiset Live on oikeudessa paikalla kello 8.45 alkaen.

14:16Oikeudenkäynti Pandemrix-rokotteen haittavaikutuksista alkaa – yli 200 saanut jo korvauksia narkolepsiatapauksistaOikeudenkäynti Pandemrix-rokotteen haittavaikutuksista alkaa – yli 200 saanut jo korvauksia narkolepsiatapauksista

Kaikkiaan seitsemän ihmistä on nostanut kanteen Lääkevahinkovakuutuspoolia vastaan, koska heillä todettiin narkolepsia yli kaksi vuotta sen jälkeen, kun he olivat ottaneet Pandemrix-sikainfluenssarokotteen. Sairastuneet vaativat yhteensä yli puolen miljoonan euron korvauksia.

Lue myös: Poikkeuksellinen oikeuskäsittely alkaa: Kahdeksan sairastunutta hakee korvauksia Pandemrix-rokotteen haitoista – tästä on kyse

Riitajutusta järjestettiin valmisteluistunto maaliskuussa.

Lääkevahinkovakuutuspooli hylkäsi aiemmin korvaushakemukset

Kanteita nostaneet ihmiset vaativat käräjäoikeutta vahvistamaan, että heidän aikanaan ottamallaan Pandemrix-sikainfluenssarokotteella ja myöhemmin todetulla narkolepsialla on todennäköinen syy-yhteys. Lääkevahinkovakuutuspooli puolestaan vaatii käräjäoikeudessa kanteiden hylkäämistä.

Pooli on myös aiemmin hylännyt kanteet nostaneiden korvaushakemukset vedoten tutkimuksiin, joiden mukaan rokotus lisäsi riskiä sairastua narkolepsiaan kahden vuoden ajan. Sen jälkeen riskiä ei ole enää todettavissa.

Sikainfluenssa-epidemia oli vuonna 2009, ja tautia vastaan alettiin Suomessa antaa Pandemrix-nimistä rokotetta. Vuonna 2010 rokotteen antaminen lopetettiin, kun tuli ilmi, että se aiheutti nukahtelusairautta eli narkolepsiaa. Osa nyt kanteen nostaneista oli alaikäisiä saadessaan rokotteen.

Pandemrix-rokotteesta oli viime vuoden loppuun mennessä tehty 358 narkolepsiailmoitusta. Näistä 237 hyväksyttiin.

Lisää aiheesta:

Lääkevahinkovakuutuspooli valittaa osasta käräjäoikeuden määräämistä narkolepsiakorvauksista Käräjäoikeus: Pandemrix-rokotteella ja narkolepsialla yhteys, vaikka tauti todettu yli 2 vuotta rokotteen ottamisestaNarkolepsiaan sairastuneet vaativat korvauksia Pandemrix-rokotteen vuoksi – korvauspäätökset julkiPoikkeuksellinen oikeuskäsittely alkaa: Kahdeksan sairastunutta hakee korvauksia Pandemrix-rokotteen haitoista – tästä on kyseSikainfluenssarokotteen jälkeen narkolepsiaan sairastuneet vaativat korvauksia kymmenen vuotta myöhemmin – diagnosoitiinko sairaus liian myöhään?
RokotteetKäräjäoikeusTartuntatauditKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Rokotteet
  • 28.8.14:55
    Flunssa

    Pöpökausi lähestyy: Ylilääkäri kertoo, kenen kannattaa ehdottomasti ottaa rokote

  • 26.8.12:56
    Koronarokotus

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin

  • 23.7.11:36
    Tartuntataudit

    Vanhempien epäröinti heikentää lasten rokotuskattavuutta – jo nujerretut taudit tekevät paluuta

  • 16.7.11:49
    Lapset

    Lasten rokotuskattavuus laahaa – riski epidemioihin kasvaa

  • 12.6.18:27
    Tartuntataudit

    Suomessa rekisteröitiin ennätyspaljon hinkuyskää viime vuonna – raskaana olevia aletaan rokottaa